Żyjesz w stresie i pod presją? Uspokój swój umysł i zmień przekonania za pomocą przetwarzania EMDR.
EMDR (Eye Movement Desensitisation end Reprocessing - powtórne przetwarzanie za pomocą ruchu gałek ocznych) jest procesem służącym pracy nad blokującymi przekonaniami, trudnymi dla nas życiowymi wydarzeniami, które nieprzetworzone powodują dolegliwości psychosomatyczne, gorsze radzenie sobie ze stresem i w relacjach, nieadekwatne do sytuacji reakcje. Po przebyciu terapii EMDR nasz mózg jest dużo spokojniejszy i mniej reaktywny, nasze reakcje są bardziej zrównoważone i adekwatne do sytuacji.
Kiedy warto rozpocząć terapię?
Wtedy, gdy boisz się nawiązywać relacje lub je pogłębiać z obawy przed zranieniem, nie potrafisz odmawiać, trudno ci prosić o wsparcie, odczuwasz wysoki poziom stresu i dolegliwości psychosomatyczne, martwisz się i porównujesz, masz natrętne myśli lub wspomnienia, trudności z koncentracją, ciągłe poczucie zmęczenia, masz problemy z komunikowaniem swoich potrzeb, z zaufaniem i bliskością w związku, panowaniem nad emocjami. Wtedy właśnie trzeba zejść głębiej, przyjrzeć się emocjom i przekonaniom.
EMDR wykorzystuje stymulację bilateralną (za pomocą ruchu gałek ocznych, stymulacji dźwiękowej etc.) i ma na celu poprawę komunikacji między lewą i prawą półkulą mózgu. Poprawa komunikacji pomaga w obniżeniu reakcji stresowych i lękowych, wpływa pozytywnie na koncentrację, jest wykorzystywana w relaksacji, przyśpiesza przetwarzanie trudnych dla nas życiowych wydarzeń. Do stymulacji i przetwarzania stosuje się specjalistyczny sprzęt. Sesje prowadzone są przez psychologa i certyfikowanego terapeutę EMDR.
Nad czym możemy pracować podczas procesu EMDR?
Terapia pomaga z radzeniem sobie z lękiem, nadmierny samokrytycyzm, niskie poczucie wartości, kryzysy życiowe i w związku, wzmacnianie elastyczności psychicznej, radzenie sobie ze stresem i ze skutkami psychosomatycznymi stresu, radzenie sobie z żałobą i rozstaniem/rozwodem, trauma, problemy w pracy.
Żyjemy pod presją i w coraz większym stresie. Podobnie jak nie liczymy na to, że będziemy mieć doskonałą kondycję fizyczną i zdrowie, nie ćwicząc i źle się odżywiając, nie należy liczyć na to, że będziemy czuć się świetnie psychicznie, nic w tym kierunku nie robiąc. Myśląc negatywnie na swój lub innych temat, reagując zbyt emocjonalnie bądź nieadekwatnie do sytuacji, unikając działań i wyzwań, trudno jest jednocześnie odczuwać w życiu satysfakcję.
Kontakt: