1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Projekty domów - najnowsze trendy. Jak zaplanować nowoczesny dom?

Projekty domów - najnowsze trendy. Jak zaplanować nowoczesny dom?

Nowoczesny i dobrze zaplanowany dom to marzenie wielu inwestorów. Niestety, wybór odpowiedniego projektu może sprawić wiele problemów. (Fot. materiały prasowe)
Nowoczesny i dobrze zaplanowany dom to marzenie wielu inwestorów. Niestety, wybór odpowiedniego projektu może sprawić wiele problemów. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Nowoczesny i dobrze zaplanowany dom to marzenie wielu inwestorów. Niestety, wybór odpowiedniego projektu może sprawić wiele problemów. W artykule piszemy o tym, na jakie trendy warto zwrócić uwagę podczas tych poszukiwań. Sprawdź koniecznie, by już niedługo stworzyć idealny dom dla siebie oraz swojej rodziny!

Trendy, które musisz poznać przed wyborem idealnego projektu

Wybór nowoczesnego projektu domu to niełatwa sprawa. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale również przemyśleć, jakich dokładnie udogodnień potrzebujemy. Dla inwestorów ważny jest również wygląd budynku. Projekty nowoczesnych domów dostosowywane są do aktualnej mody i oczekiwań kupujących. Wybór jest duży, co wcale nie ułatwia zadania. Na szczęście istnieją – gdzie każdy może znaleźć idealny budynek dla siebie.

Dla współczesnych inwestorów, poza komfortowo zaprojektowanym wnętrzem z podziałem na strefę nocną oraz dzienną, istotne są też inne elementy, poczynając od kształtu bryły budynku, sposobu wykończenia elewacji, aż po kolory oraz to, z jakich materiałów skorzystamy podczas budowy. Od lat króluje również minimalizm – zarówno pod względem architektury, wykończeń, jak i aranżacji wnętrz, a więc nikogo nie powinno zdziwić, że proste bryły – które można zbudować łatwo, a na późniejszym etapie nie ponieść dużych kosztów eksploatacji – cieszą się niezwykłą popularnością.

Jak powinno wyglądać odpowiednie wnętrze? Przede wszystkim musi zapewniać mieszkańcom luźną atmosferę i komfort, nie ograniczać irytującymi skosami i być łatwe w aranżacji. Dodatki, które zdecydowanie warto posiadać to balkon oraz taras (coraz częściej projektuje się tarasy na płaskim dachu).  Strefa rekreacyjna na świeżym powietrzu oraz jej komunikacja z tarasem i ogrodem to już praktycznie obowiązek udanego projektu. Dodatkowo, dom otwarty na ogród zawsze zyskuje na atrakcyjności. Również wspólna strefa dzienna, gdzie można nie tylko zjeść posiłek, ale również odpocząć w rodzinnym gronie, to ważny element każdego nowoczesnego budynku.

Niczym igły w stogu siana można szukać nowoczesnych domów w żywych i jaskrawych kolorach. Królują stonowane odcienie – głównie szarości, które sprawiają, że budynki są eleganckie i wyszukane. Dla tych, którzy wolą nieco ozdobić swój dom, mamy dobrą informację! Wśród nowych trendów znajdują się dodatki i akcenty z naturalnych kamieni. Również stal lub szkło potrafią wprowadzić do domu więcej życia. Drewno nigdy nie wychodzi z mody i również w nowoczesnej architekturze jest jednym najważniejszych surowców. Co z nim zrobić? Warto otulić nim całe ściany lub stworzyć kreatywne dekoracje.

Modne od zawsze przeszklenia stały się już nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury. Okna dbają o lekkość i nowoczesność budynku. Również szklana forma dachu, która doświetla wnętrze jest już coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Dostęp naturalnego światła sprawia, że w naszym domu jest jaśniej, a co za tym idzie, skutecznie możemy obniżyć opłaty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli cenimy sobie prywatność – duża liczba przeszkleń może okazać się nie być najlepszym rozwiązaniem dla nas oraz reszty domowników.

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Nowoczesny projekt z energooszczędnymi rozwiązaniami

Innowacyjne rozwiązania zachwycają, ułatwiają codziennie życie i czynią je naprawdę komfortowym. Do tego są ekologiczne, więc możemy wspierać środowisko naturalne. Ponieważ jest to jednak spory wydatek, warto oszacować, po jakim czasie inwestycja się nam zwróci oraz czy istnieje możliwość uzyskania dotacji.

Jednym z głównych energooszczędnych rozwiązań, jakie warto posiadać w nowoczesnym domu, to rekuperacja. To innowacyjny system wentylacji, dzięki któremu powietrze w domu jest stale świeże. Ze „starego” powietrza odzyskiwane jest ciepło. Rekuperacja pozwala więc zmniejszyć koszty ogrzewania, a dodatkowo zapewnia prawidłową wentylację budynku. Warto wiedzieć, że brak odpowiedniej wentylacji może niekorzystnie wpływać na zdrowie domowników oraz stan techniczny domu.

Jednym z popularniejszych udogodnień, jakie możemy posiadać w domu, jest pompa ciepła, która ogrzewa dom i wodę. Jak to się dzieje? Urządzenie wykorzystuje energię geotermalną lub tą zgromadzoną w powietrzu. Można ją połączyć również z innymi instalacjami, takimi jak kolektory słoneczne. Ich ekonomiczność jest bardzo ceniona przez wielu inwestorów. W naszym klimacie kolektory słoneczne służą głównie przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Do samego ogrzewania budynków raczej się nie nadają. Podczas zimy, kiedy potrzebujemy najwięcej ogrzewania, niestety jest również niewiele słońca. Kolektory są za to świetne latem, gdy potrzebujemy dużo ciepłej wody. Ciekawą alternatywą jest fotowoltaika, która produkuje prąd i może zasilać pompę ciepła. Jest również bardziej wydajna zimą niż kolektory słoneczne.

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Warto również skorzystać z opcji inteligentnego domu. To zbiór funkcjonalnych rozwiązań połączonych specjalnym systemem zarządzania. Gdzie się on mieści? W centrali, którą możemy sterować za pomocą telefonu, a dokładnie - odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu można monitorować, co dzieje się w domu, gdy akurat się w nim nie przebywa. To bardzo wygodna opcja, gdy chcielibyśmy sprawdzić stan mieszkania i mieć pewność o jego bezpieczeństwie. Dodatkowo za pomocą aplikacji można monitorować i regulować temperaturę – można też ustawić włączanie ogrzewania tylko wtedy, gdy w domu przebywają mieszkańcy. System ten zdecydowanie sprzyja ekonomiczności oraz oszczędności.

Nowoczesny projekt domu – funkcjonalność i wygoda

Należy pamiętać o tym, że żadne ozdoby oraz wykończenia nie zastąpią nam funkcjonalności i komfortu dostosowanych do naszych oczekiwań. Jeżeli potrzebujemy poddasza użytkowego, parkingu dwustanowiskowego, wiaty garażowej, czy znacznie większego tarasu – powinniśmy poszukać właśnie takiego projektu lub skonsultować się ze specjalistą w sprawie poprawienia projektu tak, żeby w pełni nam odpowiadał. Dom ma być przede wszystkim miejscem wygodnym, gdzie każdy członek rodziny będzie miał czas zarówno dla siebie – na odrobienie lekcji w ciszy, poczytanie książki, granie lub sen, ale również miejsce na posiłek z rodziną, czas na świeżym powietrzu i zabawę we wspólnym towarzystwie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze