1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Berlin – miasto, w którym niezmiennie króluje Teraz

Berlin (Fot. Christian Lue/unsplash.com)
Coraz częściej słyszymy głosy, że prawdziwego Berlina już nie ma, Berlin się zmienił, dzisiejszy Berlin nie jest taki jak dawniej. Czy to prawda? Czy można opisać to wyjątkowe miasto w nowy, atrakcyjny sposób? „Taki jest Berlin. O mieście kontrastów i ciągłych zmian" to książka o współczesnym mieście i jego aktualnych problemach. Z autorką, Justyną Burzynski rozmawiamy o berlińskiej codzienności i wyjątkowych zjawiskach w niemieckiej stolicy.

Jeśli miałaby Pani wybrać najważniejsze miejsce w niemieckiej stolicy, to co by to było?
Odpowiem jak typowy berlińczyk, czyli, że najbardziej bliski mojemu sercu jest mój Kiez! Temu tematowi poświęcony jest osobny rozdział mojej książki. Kiez jest minimiasteczkiem w obrębie metropolii. Są w nim zazwyczaj: dobrze zaopatrzony kiosk (Späti), piekarnia, fryzjer, knajpka i lokal gastronomiczny. Po czasie rozpoznaje się charakterystyczne osoby z dzielnicy, wita się z nimi, czy nawet przystaje na krótką rozmowę. Kiedy znajdzie się już ten właściwy Kiez, to nie chce się nigdzie z niego ruszać i go opuszczać. To szczególne przywiązanie to przejaw patriotyzmu lokalnego (niem. Kiezpatriotismus), bo Kiez oznacza małą ojczyznę. Taka postawa kontrastuje z anonimowością życia w wielkim mieście i daje poczucie przynależności.

Co było pierwszą rzeczą, która najbardziej Panią zdziwiła w Berlinie?
Była to rzecz bardzo prozaiczna. W Berlinie nie oznacza się mieszkań numerami, tylko nazwiskiem. Podczas castingów mieszkaniowych, zawsze prosiłam wynajmującego o podanie numeru mieszkania, zanim nie zorientowałam się, że panuje tu inna praktyka niż w Polsce. Do dziś wydaje mi się to dziwne. Za każdym razem, kiedy ktoś nowy wprowadzi się do budynku, trzeba zmieniać tabliczki na domofonie i skrzynce pocztowej. Jest to więc mało efektywny system, choć są to Niemcy.

Berlin – Neükolln (Fot. Justyna Burzynski)

À propos mieszkań – wynajęcie mieszkania to duży problem? Jak wygląda taki proces?
Wynajęcie mieszkania najczęściej wiąże się w Berlinie z castingiem mieszkaniowym, czyli zmorą każdego berlińczyka. Niezależnie od tego czy chcemy wynająć jedynie sam pokój, czy całe mieszkanie, nie ominą nas one. Ustawiają się do nich długie kolejki, konkurencja jest duża, bo dostępnych na rynku mieszkań w przystępnych cenach jest po prostu coraz mniej. Na wstępie trzeba być dobrze przygotowanym i mieć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Przeszłam przeróżne, najdziwniejsze castingi mieszkaniowe – to po prostu część berlińskiej przygody.

Książka „Taki jest Berlin” ukazała się 10 maja nakładem Wydawnictwa Muza (Fot. materiały partnera)

W dobie coraz większej migracji w Europie dużo słyszy się o zjawisku „multi-kulti”. Jak objawia się ono w Berlinie?
Już prawie połowa berlińczyków ma pochodzenie migracyjne. Największą grupę narodowościową stanowią Turcy, a zaraz za nimi są Polacy.W 2022 roku w Berlinie zjawiło się także wielu Ukraińców. Dzieci już na wczesnym etapie nauczania, a nawet podczas pierwszych odwiedzin na placach zabaw, zaczynają naukę o wielokulturowości.

Berlin – Modersohnbrücke (Fot. Justyna Burzynski)

Dlaczego mówi się o Berlinie jako o „mieście protestu”?
Berlin zawsze był buntowniczy, więc protestuje się tu chętnie, w każdej możliwej sprawie, pod dowolną formą. Według danych, na które trafiłam podczas pisania książki, średnio odbywa się w Berlinie piętnaście demonstracji dziennie, czyli najwięcej w całych Niemczech! Niektóre takie manifestacje zbierają rekordowe tłumy. Przykładowo, w lutym 2022 roku na berlińskie ulice wyszło około pięciuset tysięcy osób protestujących przeciwko wojnie w Ukrainie.

Justyna Burzynski (Fot. Andrea Funk)

Więcej informacji o książce „Taki jest Berlin. O mieście kontrastów i ciągłych zmian” TUTAJ.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze