1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak prawidłowo zmywać makijaż?

Prawidłowy demakijaż i regularne oczyszczanie cery to nawyki, które mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o całą pielęgnacją twarzy. Dzięki odpowiednim przyzwyczajeniom jesteś w stanie zachować twarz w bardzo dobrym stanie, a w dłuższej perspektywie nawet opóźnić procesy starzenia się skóry. Sprawdź, co możesz zrobić lepiej.

Dobierz kosmetyki do swojej cery

Prawidłowe zmywanie makijażu powinno rozpocząć się od doboru kosmetyków, które będą odpowiadały twojej cerze. Aby dobrze rozpoznać, jaki produkt będzie dla ciebie, musisz jednak wiedzieć, który masz typ skóry. Jest kilka sposobów, aby to sprawdzić.

Jednym z nich jest konsultacja u dermatologa, zwłaszcza jeśli masz już wypryski, zaczerwienienia czy przebarwienia. Po przeprowadzeniu z tobą wywiadu i obejrzeniu twojej skóry specjalista jest w stanie ocenić, jakich produktów możesz używać, aby były dla ciebie odpowiednie.

Nawet jeśli nie borykasz się z wyraźnymi problemami, taka wizyta może pomóc ci w dobieraniu kosmetyków i sprawdzaniu ich składów. Każda skóra jest inna i potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Warto o tym pamiętać podczas codziennego nakładania różnych specyfików. Uważasz, że jesteś w stanie samodzielnie sprawdzić, jaki masz typ cery?

Wskazówki, które pomogą określić typ skóry na twarzy:

  • cera sucha – częsty dyskomfort, swędzenie i ściągnięcie na całej buzi, zwłaszcza po demakijażu, ale również w ciągu dnia;
  • cera mieszana – komfortowe lub suche policzki, a łatwo przetłuszczająca się strefa T w ciągu dnia, rozszerzone pory;
  • cera tłusta – przetłuszczająca się cała twarz, która wymaga zdjęcia sebum już po 2-3 godzinach, rozszerzone pory, często zaskórniki.

Nie ulegaj mitom związanym z doborem kosmetyków

Kiedy już poznasz potrzeby swojej cery, nie ulegaj popularnym mitom, przez które właśnie popełnia się błędy. Jednym z nich jest twierdzenie, że skóra tłusta potrzebuje wyłącznie kosmetyków silnie matujących, zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. Często jest wręcz odwrotnie, a nadmiar sebum pojawia się, gdy skóra potrzebuje nawilżenia.

Kolejnym mitem, jaki często znajdziemy choćby na forach urodowych, jest przekonanie o tym, że oleje nadają się jedynie do cery suchej. Prawda jest jednak taka, że bez względu na typ skóry może ona polubić się z olejami lub wręcz przeciwnie.

Chodzi głównie o prawidłowe dobranie kosmetyku do swoich potrzeb. Każdy może przecież zareagować również inaczej na dany produkt, nawet jeśli ktoś z podobnym rodzajem problemów stosował dokładnie to samo. Warto więc przed zakupem testować to, co nałożysz na twarz.

Oto przykłady olejów, które będą bardziej przyjazne poszczególnym typom cery:

  • dla cery tłustej: olej z pestek malin, jojoba, olej konopny;
  • dla cery mieszanej: olej ze słodkich migdałów, z czarnuszki, olej z pestek truskawek;
  • dla cery suchej: olej z dzikiej róży, arganowy, z awokado.
Jednym z wielu mitów jest również ten, mówiący o skuteczności oczyszczania twarzy zwykłym mydłem do ciała. Faktycznie potem zostaje na skórze uczucie wyraźnej czystości, jednak w ten sposób można nadmiernie wysuszyć sobie twarz. Efektem będzie więc ściągnięta i zaczerwieniona, wrażliwa cera. Dlatego używanie specjalnych kosmetyków do twarzy jest tak ważne.

Zainspiruj się japońskim rytuałem piękna

Warto wziąć przykład z azjatyckiej pielęgnacji twarzy. Wieloetapowe oczyszczanie cery jest jednym z najważniejszych elementów szczególnie japońskiego i koreańskiego podejścia. Ma znaczenie przede wszystkim ze względu na odpowiednie przygotowanie skóry do przyjmowania kolejnych kosmetyków.

Nie chodzi tu jednak o osiągnięcie efektu squeaky-clean, czyli tak czystej skóry, że aż „piszczy”. Ważne jest, aby nie naruszyć jej naturalnej bariery ochronnej, w czym ma pomóc używanie różnych kosmetyków w poszczególnych etapach. Jak oczyszczać cerę prawidłowo, inspirując się nawykami Japonek?

Etap I: Oczyszczanie twarzy olejkiem
Pierwszym krokiem jest użycie kosmetyku na bazie olejowej. Wspominaliśmy już, jakie produkty pasują do danego typu skóry, można więc samodzielnie stworzyć taki kosmetyk do oczyszczania. Istnieje wiele przepisów, w których bazą jest najczęściej olej rycynowy, ale ilość poszczególnych składników musisz dopasować do swoich preferencji.

Na rynku dostępne są również gotowe mieszanki, które również doskonale sprawdzają się podczas codziennej pielęgnacji. Jak zmywać makijaż takim olejkiem? Wystarczy wlać odrobinę na rękę, a następnie rozgrzać w dłoniach poprzez pocieranie ich o siebie. Następnie nałóż olejek i okrężnymi ruchami przez chwilę masuj twarz aż cały makijaż się rozpuści. Dopiero potem zastosuj żel do zmywania twarzy lub piankę.

Etap II: Użycie kosmetyku na bazie wody
Kolejnym etapem będzie usunięcie tłustej warstwy wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Jak zmyć olejek z twarzy? Prawidłowy demakijaż musi być skuteczny, a więc należy mieć pod ręką coś, co poradzi sobie z ciężką konsystencją użytego już produktu. Może to być na przykład zwilżony ciepłą wodą ręcznik lub szmatka muślinowa.

Dobrym pomysłem jest również użycie w tym celu pianki lub żelu do mycia twarzy. Jest to kosmetyk, który powinien znaleźć się w łazience, ponieważ może stać się nawet pierwszym etapem pozbywania się makijażu.

Jeśli więc nie jesteś fanką produktów do demakijażu na bazie olejowej, możesz już na samym początku użyć żelu do oczyszczania twarzy. Pamiętaj, aby kierować się zasadą doboru kosmetyków do swojej cery.

Kiedy więc masz skórę ściągniętą, skłonną do podrażnień, odwodnioną, możesz użyć np. kremowego . W kontakcie z wodą zmienia się w piankę, dzięki czemu delikatnie usuwa makijaż.

Po użyciu go możesz również wykorzystać szmatkę muślinową lub ręcznik czy waciki. Są na rynku także specjalne rękawice i gąbki. Jeśli czujesz, że to dla ciebie może być zbyt agresywna metoda, zostań naszych poprzednich propozycjach.

Etap III: Złuszczenie martwego naskórka
Azjatki znacznie częściej używają od nas peelingów, co może dla niektórych być zaskakujące, ponieważ wspominaliśmy do tej pory głównie o nawilżaniu. Warto jednak podkreślić, że są to zazwyczaj peelingi enzymatyczne.

Większości z nas złuszczanie kojarzy się jednak z peelingiem mechanicznym, a więc takim, który nie może być stosowany codziennie, a skóry wrażliwe czy trądzikowe powinny wręcz unikać tego typu produktów.

Jak działa peeling enzymatyczny? Nakłada się go na twarz i pozostawia przez kilka, kilkanaście minut. W tym czasie zaczynają działać enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. Po upływie określonego czasu zmywa się kosmetyk z twarzy za pomocą ciepłej wody. Efekt to bardziej wypoczęta, oczyszczona i wygładzona cera.

Etap IV: Tonizowanie skóry
Minęły już czasy, kiedy używało się toniku, aby zmyć makijaż. Dziś już dobrze wiemy, że to kosmetyk niezbędny, by wyrównać pH skóry oraz przygotować ją do przyjęcia kolejnych produktów. Jak używać toniku?

Wylej kosmetyk na dłoń i nałóż go na twarz. Jeżeli chcesz skropić nim wacik i przetrzeć twarz, tonik może mieć zbyt krótki kontakt ze skórą. Możesz również kupić buteleczkę z atomizerem i spryskać twarz, co będzie ukojeniem zwłaszcza w gorące dni.

Tak przygotowana skóra z pewnością będzie gotowa na maseczki, lotion, serum, krem i inne kosmetyki, jakich używasz na co dzień. Czysta cera to szczęśliwa cera. Pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy stajesz wieczorem przed lustrem i uczyń z tego prawdziwy rytuał relaksacyjny, a skóra podziękuje ci za to.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze