1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Cała prawda o nanokosmetykach

123RF.com
123RF.com
Rozmiar mini ma wzięcie nie tylko w modzie ale i kosmetyce. Nanoksmetyki, to odpowiedź nauki na problemy z transportem składników aktywnych w głąb skóry.

 Czym są nanokosmetyki

Nanokosmetyki to kosmetyki zawierające nanonośniki lub nanocząsteczki. Posiadają one mikroskopijne rozmiary, o średnicy nie większej niż 100 nanometrów. Dzięki temu pozwalają na bardzo szybkie i efektywne dostarczenie składników odżywczych do skóry.

Po co nam nanokosmetyki

Aby zrozumieć istotę działania nanoksmetyków, należy dobrze zrozumieć fizjologię naszej skóry. Mimo, iż wydaje się bardzo cienka to w rzeczywistości jest bardzo szczelnym pancerzem.

Warstwy komórek bardzo skutecznie chronią przed utratą wody z wewnątrz i przed intruzami z zewnątrz. Ta szczelna ochrona nie pozwala jednak na transport zbyt dużych cząsteczek w głąb skóry. Przez to wiele substancji działa jedynie powierzchownie, a nie tam, gdzie ich działanie byłoby najskuteczniejsze, czyli w głębokich warstwach skóry.

Dlatego też po pojawieniu się nanotechnologi, liczne laboratoria kosmetyczne intensywnie pracowały nas zastosowaniem jej w kosmetyce. Dzisiaj na rynku kosmetycznym istnieje już wiele produktów zawierających nanonośniki, a liczba ta ciągle rośnie.

Możliwości nanokosmetyków

Jedną z najważniejszych możliwości nanokosmetyków jest dostarczenie do głębokich warstw skóry substancji, które wcześniej działały powierzchownie i nie dawały tak dobrych rezultatów.

Kolejna ich zaleta to fakt, że umożliwiają stopniowe uwalnianie substancji przez co działają one w skórze o wiele dłużej. Poza tym, pozwalają na lepsze odżywienie skóry i skuteczniejsze zapobieganie powstawaniu wolnych rodników. Co prawda nowe technologie są sporo droższe, ale lepiej mieć jeden dobry i rzeczywiście działający krem, niż kilka byle jakich.

Kontrowersje wokół nanoksmetyków

Nanokosmetyki oprócz swoich niezaprzeczalnych zalet budzą jednak pewne wątpliwości. Związane jest to z mikroskopijnym rozmiarem składników zawartych w tych kosmetykach. Dopóki były duże, bardzo rzadko docierały do krwiobiegu i miały znikomy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Teraz wielu naukowców zastanawia się jak zastosowanie tak mikroskopijnych rozmiarów będzie działać nie tylko na naszą skórę. Należy jednak pamiętać, że z każdym rokiem nauka i postęp idą do przodu a kosmetyki muszą być bezpieczne więc badania nad nimi i standardy im stawiane są bardzo restrykcyjne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze