1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Tanoreksja-uzależnienie od opalania

Tanoreksja-uzależnienie od opalania

123RF.com
123RF.com
Mimo nagonki w mediach i prasie na opalanie, to opalona, czekoladowe skóra ciągle jest w modzie. Właśnie dlatego o tej porze roku nasila się problem anoreksji, czyli uzależnienia od opalonej skóry.

Tanoreksja, to uzależnienie od opalania się na słońcu lub w solarium. Dla tanorektyka, skóra ciągle jest blada, nawet jeśli jest bardzo opalona. Osoba taka chce ciągle pracować nad kolorem swojej skóry i wybiera się nawet kilka razy w tygodniu do solarium, koniecznie takiego z bardzo silnymi lampami.

Tanoreksja jest chorobą, na która są szczególnie podatne są młode kobiety, bardzo skupione na swoim wyglądzie, którym wydaje się, że tylko opalona skóra czyni je atrakcyjnymi.

Takie osoby, nawet jeśli zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z nadmiernym opalaniem się, uważają iż wygląd jest najważniejszy. Bagatelizują problem i ciągle dążą do bardziej opalonej skóry.

Przyczyny i objawy tanoreksji

Zazwyczaj uzależnienie to zaczyna się niewinnie. Ktoś chce przedłużyć wakacyjną opaleniznę, chce się ładnie opalić przed imprezą i tak od jednej wizyty w solarium czy posiedzenia na słońcu, zaczyna się robić kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt.

Przyczyny tanoreksji podobne są jak w przypadku innych uzależnień i zaburzeń związanych z postrzeganiem własnego ciała. Najczęściej zaczyna się od nieakceptowania własnego wyglądu, potrzeby „ukrycia” nadmiaru kilogramów czy stanów zapalnych towarzyszących trądzikowi. Wielką rolę wywierają tutaj również endorfiny czyli hormony szczęścia wydzielane podczas opalania się.

A jak wygląda skóra takiej osoby? Jest ona bardzo mocno opalona, ale też przesuszona i pełna widocznych bruzd i zmarszczek.

Jak pomóc

Ponieważ tanoreksja  jest zaburzeniem na tle  psychicznym,  wymaga pomocy psychologa lub psychiatry. Niestety takie osoby bardzo często odmawiają współpracy i szukają raczej pomocy u kosmetologa, by ratować przesuszoną skórę. Bardzo ważna jest pomoc bliskich osób, ale w bardzo przemyślany sposób. Krytyka i nagonka nie pomogą, a raczej sprawią, że tanorektyk odwróci się od nas. W bardzo delikatny sposób można przedstawić skutki ciągłego wystawiana ciała na promieniowanie UV. A są to, przede wszystkim przesuszona i szybciej starzejąca się skóra, uszkodzenie wzroku, wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory skórne, poparzenia słoneczne i zmiany mutagenne.

Ważne jest też, chwalenie wyglądu takiej osoby by była dowartościowana i skierowanie jej uwagi na problem przesuszonej skóry i szybszego powstawania zmarszczek. Dobrze jest okazywać takiej osobie wsparcie, a kiedy zacznie zauważać problem, pomóc w odnalezieniu specjalisty od tego typu uzależnień. Nie wolno bagatelizować problemu i powtarzać, że ciągłe przebywanie na słońcu czy wizyty w solarium to nic strasznego.

Zobacz również kosmetyki do opalania

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze