1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Pięć oznak starzenia się skóry – jak z nimi walczyć?

Pięć oznak starzenia się skóry – jak z nimi walczyć?

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Zmarszczki, drobne linie, utrata jędrności, brak blasku, widoczne pory – oto pięć najważniejszych oznak starzenia się skóry. Nie zawsze wiążą się one z upływem czasu. Dlaczego skóra ulega procesom starzenia się? Co można zrobić, aby je spowolnić?

Starzenie się skóry i całego organizmu jest naturalnym procesem fizjologicznym. Dotyczy każdego człowieka i nie ma sposobu, aby go zatrzymać. Z wiekiem aktywność komórek ciała spada, zmniejszają się też ich zdolności regeneracyjne i adaptacyjne, co odbija się na wyglądzie oraz kondycji skóry. Z czasem staje się ona coraz bardziej sucha, mniej elastyczna, traci swój blask, na jej powierzchni pojawiają się przebarwienia, uwidaczniają się też zmarszczki mimiczne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że proces starzenia się skóry nie zawsze jest związany z upływem czasu. Na jej kondycję wpływają bowiem dwa rodzaje czynników: wewnętrzne, uwarunkowane genetycznie, oraz zewnętrzne, związane ze środowiskiem, w którym przebywamy, i z naszym trybem życia. O ile na czynniki wewnętrzne nie mamy większego wpływu, o tyle na zewnętrzne – jak najbardziej. Innymi słowy, świadomie zmieniając tryb życia i przykładając większą wagę do właściwej pielęgnacji skóry, m.in. poprzez regularne stosowanie odpowiedniego serum do twarzy, możemy spowolnić procesy jej starzenia się i przedłużyć jej młodość.

Dlaczego skóra ulega procesom starzenia się?

Na powierzchni błony komórkowej są zlokalizowane mikrodomeny lipidowe, znane również pod nazwą tratw lipidowych. Te bogate w receptory domeny, występują w różnego typu komórkach, w tym również w keratynocytach i fibroblastach, w związku z czym są istotne zarówno dla funkcji ochronnych skóry i dla utrzymania jej młodego wyglądu. Niestety z biegiem czasu spada produktywność fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej, odpowiedzialnych za syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Zmniejsza się też liczba mikrodomen, co z kolei prowadzi do zaburzenia genetycznej ekspresji pięciu funkcji witalnych skóry:
 • regeneracji,
 • dotlenienia,
 • odżywienia,
 • nawilżenia i ochrony.
Co ważne, liczba mikrodomen lipidowych maleje również pod wpływem promieniowania UV, a także stresu oksydacyjnego (stanu zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami będącymi produktami ubocznymi przemian metabolicznych, a zdolnością do usuwania ich z organizmu).

Na starzenie się skóry wpływ mają również takie czynniki jak niewłaściwa dieta i tryb życia, skażenie środowiska, bierne i czynne palenie tytoniu, przewlekły stres, a także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Prowadzą one do powstawania wolnych rodników, a co za tym idzie, do niszczenia podstawowych elementów budulcowych – kolagenu i elastyny.

Jak sprawić, aby skóra jak najdłużej była młoda i elastyczna?

Kluczem do spowolnienia procesów starzenia się komórek jest codzienna pielęgnacja skóry, w tym jej odpowiednie nawilżenie. Laboratoria Clarins proponują innowacyjny kosmetyk – dwufazowe nawilżające , które łączy w sobie ekstrakty roślinne rozpuszczalne w wodzie z tymi rozpuszczalnymi w tłuszczach. Dzięki temu stymuluje ono skórę na wszystkich poziomach: przywraca jej elastyczność, koloryt, jędrność i blask.  zawiera w swym składzie ekstrakty roślinne, które nie tylko nawilżają skórę, lecz także skutecznie zwalczają oznaki starzenia, eliminują wszelkie niedoskonałości, w tym drobne linie i zmarszczki, niechciane plamki, przebarwienia i krostki.

Serum nawilżające, choćby najlepsze, to jednak nie wszystko. Chcąc dłużej cieszyć się elastyczną, promienną cerą, należy zadbać o odżywianie jej również „od środka”. Wiąże się to ze zmianą trybu życia na zdrowszy i bardziej aktywny; warto też wprowadzić do diety składniki bogate w witaminy C i E, które przeciwdziałają procesowi starzenia się komórek. Ważne jest również unikanie dymu papierosowego, klimatyzowanych pomieszczeń i stresu.

Nie można zatrzymać czasu. Można natomiast, poprzez właściwą pielęgnację i szereg drobnych zmian, świadomie spowolnić proces starzenia się skóry, pozwalając jej na dłużej zachować elastyczność oraz zdrowy i promienny wygląd.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze