fbpx

Makijażowy detoks, czyli jak uzdrowić skórę

Makijażowy detoks, czyli jak uzdrowić skórę
Piękna skóra, to zdrowa skóra. (Fot. iStock)

Kwarantanna to odpowiedni moment, żeby „pogadać” ze swoją skórą szczerze – przestać przykrywać makijażem jej prawdziwe oblicze, zaobserwować jaka jest i właściwie o nią zadbać. 

Od tygodni siedzimy w domach, w suchych pomieszczeniach, nosimy maseczki… To dobry czas, żeby w pielęgnacji zamienić składniki aktywne, takie jak witamina C czy retinol, na substancje biomimetyczne, które pozwolą odbudować barierę naskórkową oraz płaszcz hydrolipidowy skóry. – radzi dermatolog dr n. med Małgorzata Huczek z Klinki dr Huczek, dr Wanat. Wzmocnienie bariery naskórkowej jest bardzo ważne, bo tylko zdrowy naskórek może prawidłowo spełniać swoją najważniejszą funkcję jaką jest zabezpieczanie organizmu przez szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Od jego kondycji zależy też wygląd naszej skóry.” – przekonuje dr. Huczek 

Skóra ma być jak mur

Dermatolodzy opowiadając o obronnej funkcji naskórka lubią porównywać go do ceglanego muru spojonego zaprawą. Cegłami są komórki, a zaprawa to cząstki zbudowane z białek i wartościowych tłuszczów. Zdrowy i  mocny naskórek jest jak mur, bez żadnych uszkodzeń, uszczerbków i dziur. Wszelkie ubytki w barierze naskórkowej to otwarte wrota dla szkodników takich jak alergeny, chemikalia i zarazki. 

Utrzymać nawilżenie

Wilgoć w skórze jest zatrzymywana przez produkowaną w naskórku mieszaninę substancji zwanych NMF (natural moisturizing factor – naturalny czynnik nawilżający). To głównie kwasy hialuronowy i polimlekowy, mocznik oraz aminokwasy, ale też pierwiastki takie jak magnez, wapń czy potas.
Uszkodzony naskórek, czyli „nieszczelny mur”, nie jest w stanie utrzymać właściwego nawodnienia skóry od środka, przez co skóra wysycha, staje się mało elastyczna  i matowa.
Wydajność naturalnego czynnika nawilżającego naturalnie zmniejsza się też po 25 roku życia. Dodatkowo jego działanie zaburzają czynniki zewnętrzne, np. zanieczyszczenia środowiska, czy nagłe zmiany temperatury. Dlatego skórę trzeba regularnie wzmacniać i nawadniać od zewnątrz, dostarczając jej cennych składników z kosmetykami, by na bieżąco uzupełniać „zaprawę” scalającą „cegiełki”. 

Być osłoną przeciwbakteryjną

Inną ważną funkcję jaką pełni naskórek jest bariera przeciwbakteryjna. Na skórze żyją setki gatunków różnych mikroorganizmów: bakterii i grzybów. Z większością z nich żyjemy w symbiozie: dobre drobnoustroje skutecznie chronią nas przed złymi. „Kiedy dochodzi do zachwiania mikrobiomu na skórze, czy zaburzenia jego właściwego pH, funkcja obronna naskórka przestaje działać. Przyczyną tego mogą być nieprawidłowa pielęgnacja, czy źle dobrane kosmetyki.„- mówi dr. Małgorzata Huczek. 

Chronić przed słońcem

Fotoochrona to kolejne zadanie naskórka. Znajdujące się w nim komórki barwnikowe (melanocyty), reagują na promieniowanie UV, chroniąc naszą skórę przez jej szkodliwym działaniem. W uszkodzonym naskórku, melanocyty są rozproszone i nie spełniają tej funkcji. 

Dbałość o barierę ochronną skóry to przykazanie numer jeden w  prawidłowej pielęgnacji każdej cery. Czasem kosmetyczny minimalizm może się okazać bardziej upiększający i zbawienny dla naszej skóry, niż seria zabiegów liftingujący. 

Na ratunek – kwas hialuronowy

Składnikiem, który może pomóc w naprawie funkcji obronnych w naskórku jest kwas hialuronowy. To element naturalnie występujący w skórze, jeden z ważniejszych składowych NMF.
W kosmetyce kwas hialuronowy występuje w dwóch postaciach: mało- i wielkocząsteczkowej. W preparatach przeznaczonych do ostrzykiwania stosuje się ten wielkocząsteczkowy. W kremach najczęściej występuje małocząsteczkowy albo miks cząsteczek małych i dużych. Składnik ten ma bardzo dużą zdolność wiązania wody. Wiele badań potwierdza, że odgrywa on również istotną rolę w utrzymywaniu płaszcza lipidowo-kwasowego skóry.

Przegląd kosmetyków z kwasem hialuronowym

Vichy, linia Minéral 89
Formuła gamy opiera się na wodzie wulkanicznej (89%) oraz kwasie hialuronowym. Woda z Vichy, podczas kontaktu ze skałami wulkanicznymi, nasyca się aż 15 cennymi minerałami. Kwas hialuronowy ma zdolność skutecznego zatrzymywania wody w naskórku, dzięki czemu pomaga zatrzymać wilgoć i nawilżyć skórę. Lekkie formuły idealnie nadają się pod makijaż, kremy z filtrami.

Makijażowy detoks, czyli jak uzdrowić skórę
Vichy, booster Minéral 89 79,90 zł/50 ml; maska 24,90 zł/1 szt.

Bobbi Brown, Hydrating Water Fresh Cream
Lekki, żelowy krem nawilża, wygładza, przywraca równowagę i przygotowuje skórę do makijażu. Zawiera nawadniający kompleks, składający się z 8 kluczowych substancji, w tym kwasu hialuronowego. Daje natychmiastowe nawilżenie, które trwa do 100 godzin. Krem podwaja poziom nawodnienia skóry i pomaga wniknąć w nią dobroczynnym składnikom.

Makijażowy detoks, czyli jak uzdrowić skórę
Bobbi Brown, krem Hydrating Water Fresh 239 zł/50 ml 

Clarins, Bright Plus
Zaawansowane serum, którego głównym zadaniem jest przywrócenie skórze zdrowego blasku. Zawiera kompleks kwasu hialuronowego oraz ekstrakty z mirtu różanego i nasion aceroli – ten silny miks pozwala komórkom wykorzystywać dostarczony tlen, dotlenić ją.  A kiedy skóra oddycha lepiej, wygląda jaśniej i bardziej promiennie. Dodatkowy booster zawiera kompleks rozjaśniający i korygujący przebarwienia.

Makijażowi detoks. Jak uzdrowić skórę
Clarins, Bright Plus, 325 zł/100 ml

Clinique, Moisture Surg 72-Hour Auto-Replenishing Hydrator
Kompleks zatrzymujący wilgoć Moisture-Holding Super Matrix oraz kwas hialuronowy tworzą wspólnie powłokę, która zatrzymuje w skórze wodę oraz ujędrnia ją od wewnątrz.  Aktywowana woda aloesowa oraz kofeina pomagają skórze stworzyć swoje własne źródło nawilżania, by każda warstwa naskórka została dobrze nawodniona. 

Makijażowi detoks. Jak uzdrowić skórę
Clinique, Moisture Surg 72-Hour Auto-Replenishing Hydrator, 159 zł/75 ml 

Hada Labo Tokyo Premium
Odmładzająco-ujędrniający krem o konsystencji mlecznej esencji zawiera unikalną kombinację aż 5 rodzajów kwasu hialuronowego, w tym najnowocześniejszy o niskiej masie cząsteczkowej, zamknięty w olejowych kapsułkach. Potwierdzona w badaniach, wysoka efektywność receptur Hada Labo Tokyo Premium, zapewnia przenikanie kwasu hialuronowego do głębszych warstw skóry i jego działanie na różnych poziomach. Skutkuje to niezwykle silnym nawilżeniem, wypełnieniem i wygładzeniem skóry.

Makijażowi detoks. Jak uzdrowić skórę
Krem na dzień, Hada Labo Tokyo Premium, 69,99 zł/100 ml (w drogeriach Rossmann)

Teoxane, Deep Repair Balm
Teoxane Laboratories od ponad 15 lat specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, stosowanych w medycynie estetycznej. W celu utrwalenia efektów zabiegów estetycznych, powstała gama kosmetyków  z kwasem hialuronowym. Balsam łagodzący zawiera aktywne składniki o właściwościach silnie nawilżających oraz  łagodzących.

Makijażowi detoks. Jak uzdrowić skórę
Teoxane, Deep Repair Balm 125zł/30ml