1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Dlaczego dziewczyny lepiej radzą sobie w szkole niż chłopcy?

Dlaczego dziewczyny lepiej radzą sobie w szkole niż chłopcy?

123rf
123rf
No właśnie – dlaczego dziewczyny mają zazwyczaj lepsze oceny w szkole niż ich koledzy? Tematowi przyjrzeli się naukowcy.

W nowym badaniu, naukowcy z University of Georgia i Columbia University, wyszli z założenia, że to „podejście do uczenia się” sprawia, że dziewczyny lepiej radzą sobie w szkole niż chłopcy. Obejmuje ono sześć elementów: uwagę, wytrwałość, chęć uczenia się, samodzielność uczenia się, elastyczność, organizację.  - Chyba każdy, kto jest rodzicem chłopca i dziewczyny, może powiedzieć, że dziewczyna ma to znacznie lepiej opanowane niż chłopiec - powiedział Christopher Cornwell.

W badaniu przeanalizowano dane dotyczące blisko 6 tys. dzieci od przedszkola do piątej klasy. Zweryfikowano ich wiedzę w standardowych testach z czytania oraz matematyki. Badanie pokazało, że przewaga dziewcząt zaczyna się od początku edukacji i dotyczy każdej tematyki. Wyniki testów chłopców były niższe. Okazało się, że mają oni mniejsze umiejętności poznawcze, mniejsze zaangażowanie w naukę, a jeśli chodzi o psychikę, to szybciej tracą opanowanie podczas nauki oraz mniej niż dziewczęta są skłonni, żeby uzewnętrzniać swoje trudności. To wszystko wpływa, że wyniki szkolne chłopców są niższe niż dziewcząt.

Badanie zostało opublikowane w Journal of Human Resources

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze