fbpx

Zmiany hormonalne w ciąży

zmiany hormonalne w ciąży
123rf.com

Hormony to skomplikowane związki chemiczne, koordynujące procesy zachodzące w organizmie. Od tego, jakie jest ich stężenie we krwi, zależy działanie wszystkich narządów.
Mają też „skutki uboczne”, o czym wie każda kobieta cierpiąca na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast prawdziwą rewolucję hormony robią w naszym organizmie podczas ciąży. Za co są odpowiedzialne?

Niezbędny progesteron

Zmiany hormonalne w ciąży rozpoczyna progesteron. Jest on wytwarzany przez jajniki – co miesiąc przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zarodka. Jeśli rzeczywiście zarodek się pojawi, wówczas jego poziom nie spada, jak w każdym kończącym się krwawieniem cyklu, lecz gwałtownie wzrasta. Zaczyna go wytwarzać także ciałko żółte, a później łożysko.

Wysoki poziom progesteronu jest niezbędny, gdyż zapobiega skurczom, rozluźnia mięśnie i więzadła. Ponadto umożliwia zagnieżdżenie się jaja w macicy oraz ma wpływ na pracę łożyska. W dalszej części ciąży zaczyna przygotowywać piersi do produkcji mleka. Jego produkcja spada przed porodem, co jest sygnałem do rozpoczęcia akcji porodowej: wzrasta ilość i siła skurczy.

Jego obecność odpowiada też za te mniej przyjemne aspekty ciąży, a więc:

  • zaparcia, wzdęcia, zgagę (rozluźnienie mięśni układu pokarmowego),
  • rozszerzenie żył, zwolniony przepływ krwi, krwawienia z nosa, dziąseł,
  • zatrzymanie wody i obrzęki,
  • nadwrażliwość piersi, ich tkliwość, bolesność (często są to pierwsze wyraźnie odczuwane przez kobietę objawy ciąży),
  • wzmożone wydzielanie się łoju i potu, a więc przetłuszczająca się skóra i włosy.

Hormon ”testowy” – gonadotropina kosmówkowa

Produkowana jest od około 7. dnia po zapłodnieniu, występuje tylko w czasie ciąży, więc to właśnie jej obecność wykrywają testy ciążowe. Odpowiada także za nudności i wymioty na początku ciąży.

Relaksyna – na rozciągnięcie

Rolą tego hormonu jest takie rozluźnienie szyjki macicy, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz, ale czasem powoduje ból w okolicy łonowej, gdy rozluźniają się połączenia kości.

Estrogeny – hormony urody

Estrogeny regulują cały cykl, są odpowiedzialne za wykształcenie się żeńskich cech płciowych, a w czasie ciąży powodują zmiany w macicy: jej silniejsze ukrwienie, powiększenie, ale też powiększenie się piersi, wygładzenie skóry – dzięki nim mamy w ciąży pięknieją. Estrogeny wpływają też na psychikę, to one odpowiadają za syndrom „wicia gniazda”.

Niezbędna przy porodzie – oksytocyna

Oksytocyna powoduje skurcze, zarówno podczas porodu, jak i karmienia. Dzięki niej łatwiej tworzy się więź między między matką a dzieckiem, podobnie działa prolaktyna, która wpływa na wytwarzanie się mleka, ale i kieruje uwagę kobiety na noworodka.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu pt. „Zmiany hormonalne w ciąży” w portalu Dzidziusiowo.pl.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze