1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak wychować potwora?

Jak wychować potwora?

photo by Agatha A. Nitecka please always credit the photographer
photo by Agatha A. Nitecka please always credit the photographer
Wychowanie dziecka to temat, który budzi ogromne emocje. Dotyczy on bowiem nie tylko rodzin, ale też całego społeczeństwa, w którym dziecko rodzi się, dorasta i przebywa. Film "Dzieciństwo Wodza" dosłownie obrazuje jak jakość relacji, zarówno w domu jak i poza nim, ma ogromny wpływ na to kim dziecko stanie się będąc dorosłym.

Skupiając się na wychowaniu, może warto pomyśleć o czymś co stanowi jego zaprzeczenie. Żyjąc bowiem w świecie uważanym za „normalny” można też wychować nie człowieka, a „potwora”.  Jest to szczególnie łatwe wtedy, gdy nasze życie podlega ciągłym zmianom, gdy dopiero staramy się znaleźć coś, co przywróci nam poczucie ładu i bezpieczeństwa. W takich sytuacjach nietrudno jest zapomnieć o swoich potrzebach, a także o tym, kim właściwie jest dziecko: małym człowiekiem zależnym od nas, naszych decyzji, niezwykle wrażliwym i podatnym na nasze opinie.

Jeżeli więc chcemy wychować kogoś bez poczucia własnej wartości, a w zamian przepełnionego gniewem i nienawiścią możemy: narzucać mu nasze zdanie i wolę; nie słuchać, co dziecko chce nam powiedzieć; traktować je protekcjonalnie; karać i poniżać; stosować przemoc fizyczną; nie mówić dziecku o własnych uczuciach; żyć w relacjach pełnych fałszu; odebrać dziecku wszystko, co ma dla niego jakieś znaczenie i co najważniejsze, pod żadnym pozorem nie wolno okazywać miłości.

W taki oto sposób mamy szansę nie tylko obudzić ciemną stronę dziecka, ale też przekazać społeczeństwu dyktatora. Możemy wychować kogoś, kto nie będzie liczył się z uczuciami innych, nawet tych najbliższych, dla kogo inni ludzie stanowić będą po prostu rzeczy – pionki, które łatwo wymienić wtedy, gdy przestają nam już odpowiadać.

„Dzieciństwo Wodza” w reżyserii Brady’ego Corbeta to film pokazujący niezwykle smutny obraz dziecka, którego rodzice postanowili skupić się na sobie, zapominając o tym, że dziecko to też człowiek mający duszę, osobowość, prawo do własnego zdania i emocji. Historia osadzona w realiach Europy tuż po I Wojnie Światowej pokazuje jak bardzo uniwersalne i ponadczasowe są pewne ludzkie zachowania oraz jak ogromny wpływ mogą one mieć zarówno na osoby trzecie jak i cały, dalszy bieg historii. W tym wypadku dewotyzm oraz brak komunikacji między rodzicami, jak również metody wychowawcze rodem z „czarnej pedagogiki” sprawiają, że tytułowy wódz to człowiek którego dzieciństwo pełne jest smutku, samotności, złości a w końcu także buntu, który przeradza się w nienawiść.

Jest to film ważny, zwłaszcza dla rodziców. Jest on także dobrą przestrogą przed toksycznymi relacjami i brakiem umiejętności komunikacyjnych, niezależnie od czasów w których żyjemy. W końcu, jak dobrze wiemy, historia lubi się powtarzać.

„Dzieciństwo Wodza” (2015) w kinach od 11.11.2016

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze