fbpx

Błędy, jakie popełniamy, ucząc dzieci spania w nocy

Błędy, jakie popełniamy, ucząc dziecko spania
123rf.com

Kolejna nieprzespana noc, a ty nie wiesz, co masz zrobić, żeby twoje dziecko nauczyć spania w nocy.
Po wielu nieprzespanych nocach organizm jest tak zmęczony, że podpowiada nam różne pomysły: czy iść do lekarza z niemowlęciem czy nie pozwolić dziecku zasypiać w ciągu dnia, żeby spało w nocy. Jesteśmy gotowe zrobić wszystko, byle złapać choć kilka godzin snu bez ciągłego budzenia się na jedzenie lub uspokajanie zapłakanego bobasa. Eksperci z „Psychology Today” uważają, że popełniamy trzy błędy, chcąc nauczyć dzieci spania w nocy.

  • po pierwsze przekonanie, że dzieci w wieku 6 miesięcy powinny już przespać całą noc, a jeśli tak się nie dzieje, oznacza to jakieś zaburzenie, chorobę, nie jest normalne.
  • po drugie wiara, że kilkumiesięczne niemowlaki potrafią same się wyciszyć i ukoić, na tyle, by przygotować się do snu i spać co najmniej kilka godzin.
  • po trzecie informacja, że dziecko można karmić piersią nie budząc go ze snu, tak by po nakarmieniu mogło spać dalej.

Jak podaje „Psychology Today”, nie ma reguły, która mówi, że 6-miesięczne dziecko przesypia całą noc. Zwłaszcza jeśli karmimy je piersią. Badania pokazują, że dzieci karmione butelką budzą się w nocy rzadziej od tych karmionych piersią. Ale to nie znaczy, że powinniśmy dziecko odstawić od piersi w tym czasie, ponieważ mleko matki jest najcenniejszym pożywieniem dla dziecka.