Sprawdź 5 znakomitych i prostych w przygotowaniu zup o działaniu przeciwzapalnym według przepisu Moniki Mrozowskiej.
Składniki (6 porcji):
- 500 g białej fasoli
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki oleju słonecznikowego
- 1 czerwona ostra papryka
- 100 g orzechów włoskich
- 1,5 litra wody
- sól do smaku
- pęczek świeżej kolendry
Sposób przygotowania: Białą fasolę moczymy przez noc. Następnie płuczemy. Cebulę i ostrą paprykę drobno szatkujemy, a czosnek wyciskamy. Do garnka na rozgrzany olej wrzucamy cebulę i ostrą paprykę. Smażymy, aż cebula się zeszkli, i dodajemy wyciśnięty czosnek. Dolewamy wodę i dorzucamy wypłukana fasolę. Gotujemy na małym ogniu ok. 40 minut, aż fasola stanie się miękka. Solimy do smaku. Orzechy mielimy. Zupę zdejmujemy z gazu i dorzucamy do niej zmielone orzechy. Dokładnie mieszamy i posypujemy posiekaną kolendrą.
fot. Monika Mrozowska
Składniki (4 porcje):
- 1 puszka niemodyfikowanej genetycznie kukurydzy
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 goździk
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1 liść laurowy
- 1/2 cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 2 marchewki
- 1/2 łyżeczki ziarenek kolendry
- 1/4 łyżeczki kminu
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- sól do smaku
- 1 szklanka mleka
- 2 szklanki wody
- sok z 1 cytryny
- świeża kolendra do posypania
Sposób przygotowania: Cebulę drobno sikamy, a czosnek wyciskamy. Marchewkę obieramy i kroimy w małą kostkę. Do garnka na rozgrzaną oliwę wrzucamy: goździki, cynamon, pieprz, liść laurowy, posiekaną cebulę i wyciśnięty czosnek. Smażymy, ciągle mieszając, 3-4 minuty. Dorzucamy marchewkę, kukurydzę i dolewamy wodę. Dodajemy pozostałe przyprawy: zmieloną kolendrę, zmielony kmin oraz kurkumę. Gotujemy 20 minut na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodajemy mleko, sól do smaku i sok z jednej cytryny. Wszystko dokładnie mieszamy i miksujemy na krem. Na talerzu posypujemy odrobiną posiekanej kolendry.
fot. Monika Mrozowska
Składniki (6 dużych porcji):
- 3 łyżki masła
- 1 biała cebula
- 1 czerwona papryka
- 4 ząbki czosnku
- 5 łyżeczek maki
- 3 szklanki mleka
- 3 szklanki wywaru warzywnego
- 1 puszka pomidorów
- 1 puszka niemodyfikowanej genetycznie kukurydzy
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 1/2 łyżeczki chilli
- 1,5 łyżeczki kminu rzymskiego w proszku
- 150 g sera cheddar
- 3 awokado
- sól do smaku
Sposób przygotowania: Cebulę drobno szatkujemy, czosnek wyciskamy. W garnku podgrzewamy masło, wrzucamy cebulę i czosnek i podsmażamy 3-4 minuty na małym ogniu. Dodajemy mąkę i przesmażamy jeszcze 2 minuty z mąką. Zdejmujemy z gazu i dolewamy mleko, ciągle mieszając. Stawiamy garnek z powrotem na gazie i dolewamy wywar warzywny. Dorzucamy pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę, czerwoną fasolę, pomidory, kukurydzę, chili i kmin. Mieszamy i gotujemy 15 minut. Awokado obieramy ze skórki, kroimy na ćwiartki, a następnie w plasterki. Ser ścieramy na drobnej tarce. Ugotowaną zupę mieszamy ze startym serem. Do każdej porcji zupy dodajemy pół pokrojonego awokado.
fot. Monika Mrozowska
Składniki (4 duże porcje):
- 1 opakowanie tofu
- 750 ml mleka kokosowego
- 250 ml wody
- kawałek galangalu wielkości kciuka
- 3 łodygi trawy cytrynowej
- 3 liście limonki
- 1 średnia biała cebula
- 1 pomidor rzymski
- 200 g boczniaków
- 2 ostre papryczki chili tajskie
- 1/4 łyżeczki soli
- sok z 1/2 limonki
- duża garść kolendry
Sposób przygotowania: Galangal ścieramy na tarce. Chili kroimy wzdłuż na pół (jeżeli chcemy, żeby zupa była mniej pikantna, wydłubujemy nasiona i wrzucamy samą papryczkę). Trawę cytrynową rozgniatamy (np. tłuczkiem do mięsa), liście limonki rwiemy na pół. Cebulę kroimy na pół, a następnie w cienkie plasterki. Pomidora sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy na ćwiartki. Boczniaki kroimy w cienkie paseczki,a tofu w kostkę. Do gotującej się w garnku wody wrzucamy galangal, trawę cytrynową, liście limonki, pokrojoną cebulę, tofu, chili i boczniaki. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem ok. 10 minut. Następnie dodajemy mleko kokosowe, pomidora oraz sok z limonki i gotujemy jeszcze 2 minuty. Solimy do smaku i posypujemy poszatkowaną kolendrą.
fot. Monika Mrozowska
Składniki (4 porcje):
- 1 szklanka urad dalu (łuskana fasola mungo)
- 1 cebula
- 1/2 łyżeczki chili w proszku
- 1 ząbek czosnku
- kawałek imbiru wielkości połowy kciuka
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1/2 łyżeczki ziarenek kminu rzymskiego
- 1/2 łyżeczki garam masali
- 2 łyżki oliwy
- 3 szklanki wody
- pęczek kolendry
Sposób przygotowania: Wyciśnięty czosnek i starty imbir mieszamy na pastę. W garnku na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucamy poszatkowaną cebulę, pastę imbirową i kmin. Smażymy przez minutę, następnie dodajemy wodę i dorzucamy przepłukaną łuskaną fasolkę mungo (nie mylić z fasolką mung!). Dosypujemy kurkumę i garam masalę i gotujemy na małym ogniu około 30 minut, aż fasolka będzie zupełnie miękka. Po ugotowaniu zupę można zmiksować. W miseczkach posypujemy dużą ilością świeżej kolendry.
fot. Monika Mrozowska