1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Techniki szamańskie - odkryj swój potencjał

123rf.com
Według szamanów każdy człowiek ma osobiste zwierzę mocy, czyli niewidzialnego opiekuna, który może pomagać w życiu. Patrząc od strony psychologicznej, zwierzę mocy można traktować jako aspekty uśpionych cech, które drzemią w podświadomości. Ich przebudzenie może mieć decydujący wpływ na rozwój osobisty. Aspekt, który reprezentuje dane zwierzę, powinniśmy aktywować, aby móc pełniej korzystać z własnych potencjałów.

Poznanie swojego zwierzęcia mocy może być z jednej strony zabawą, a z drugiej ciekawym eksperymentem poznawczym, podróżą w głąb siebie, dzięki której uzyskamy ważne informacje dotyczące naszej psychiki i drzemiących w niej mocy. Jak to zrobić?

Techniką najczęściej stosowaną szamańskich jest wizualizacja. Za jej pomocą możesz wprowadzić się w stan, w którym twoje zwierzę samo ci się objawi. Pamiętaj, że wizje, które pojawią się w twojej wyobraźni podczas tego procesu, nie muszą być wyraźne. Zazwyczaj są to tylko migawki, przyjrzyj się im, zaufaj.

Co mówi twoje zwierzę mocy?
Wyłącz telefon na 30 minut. Włącz muzykę z szybkimi uderzeniami bębna (np. afrykańską) lub specjalną, wprowadzającą w stan theta, możesz również wybrać muzykę z dźwiękami natury, np. szumem fal.

Połóż się wygodnie.
Nogi oddal od siebie, stopy skieruj na zewnątrz. Poczuj przyjemny ciężar ramion i barków. Całe ciało przykleja się do podłoża.

Skup uwagę na spokojnym, rytmicznym oddechu. Zlokalizuj, gdzie w ciele czujesz największą jego aktywność: w podbrzuszu, splocie słonecznym
czy klatce piersiowej?

Bądź świadoma każdego wdechu i wydechu.
Pozwól, by poprowadziły cię jeszcze bardziej w głąb ciała.

Wyobraź sobie, że znajdujesz się na pięknej polanie, w słoneczny dzień. Widzisz wielkie, stare drzewo. Podchodzisz bliżej i zauważasz w nim dużą dziuplę. To wejście do
tunelu, który prowadzi w głąb ziemi.

Wchodzisz do tego tunelu i zaczynasz nim powoli spadać w dół. Po chwili widzisz światło na końcu tunelu. Za chwilę znajdziesz się w przestrzeni, w której czeka na ciebie twoje
zwierzę mocy.

Tunel się kończy, światło wypełnia całą przestrzeń.
Powoli zauważasz postać zwierzęcia, twojego przewodnika po nowej przestrzeni. Spytaj go, czy na pewno jest twoim zwierzęciem mocy. Jeśli „usłyszysz” odpowiedź NIE, poproś, aby pojawiło się prawdziwe zwierzę mocy. Jeśli „usłyszysz” TAK, nawiąż kontakt wzrokowy ze swoim zwierzęciem.

Idź z nim na spacer, poproś też, aby zaprowadziło cię do jakiegoś pięknego miejsca w przyrodzie, w którym będziesz mogła się w pełni zregenerować.
Możesz też zwierzę mocy o coś zapytać lub poprosić. Odpowiedź może się pojawić jako słowo, uczucie, impresja, intuicyjny wgląd w danej chwili lub po zakończeniu procesu.

Teraz pożegnaj się ze zwierzęciem i powróć do tunelu, który prowadzi do dziupli wielkiego drzewa. Zobacz polanę i zacznij powracać do teraźniejszości. Zwiększaj świadomość całego ciała i podłoża. Poruszaj palcami stóp i dłoni. Połóż
się na chwilę na prawym boku.

Na koniec
możesz zapisać w notatniku swoje doświadczenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze