1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia

Proste ćwiczenie na rozkojarzenie

123rf.com
Umysł człowieka przypomina pchłę. Ma naturę niesforną, nadpobudliwą, niesubordynowaną. Jak go przechytrzyć i nakłonić do uspokojenia się? Prostym ćwiczeniem.

Nasz mózg zazwyczaj jest pełen wszystkiego – chwil zadumy i refleksji, niepokojących myśli, strzępów minionych niemających znaczenia wydarzeń, fragmentów piosenek, itd. Jeśli przez kilka chwil poobserwujesz swoje myśli, bez trudu zauważysz zawartość tego śmietnika. Gdy robi się on przepełniony, my stajemy się rozproszeni, rozkojarzeni, a przez to sfrustrowani, zmęczeni i bardziej niż zwykle przestraszeni. Brak kontroli nad własnymi myślami skutkuje brakiem kontroli nad emocjami, a te przyciągają zdarzenia, których wcale nie chcemy. One nasilają nasz lęk i dezorientację. I nieoczekiwanie nasze życie zaczyna przypominać niebezpieczny wir. Nasz stres się nasila i nad niczym już nie panujemy.

Psychoterapeutka Anne Katherine w swojej książce „Boundaries in an Overconnected World” podaje proste i pomocne ćwiczenie, która nazywa eksperymentem ostrości. Jest ono oparte na mechanizmie ustawienia zewnętrznej percepcji i granic – wówczas zmianie ulegają też nasze wewnętrzne granice i postrzeganie. Oto jak to działa:

 1. Zapewnij sobie kwadrans spokoju. Wyłącz telefon, komputer, zamknij drzwi.
 2. Rozejrzyj się dookoła i i wybierz jakiś piękny obiekt najlepiej ze świata natury – kwiat, liść, kroplę wody, kawałek nieba...
 3. Przyglądaj się mu i zauważ, jaka to ulga skupić swoją uwagę na jednej rzeczy. Obserwuj, jak wraca ci ostrość spojrzenia.
 4. Następnie spraw, żeby twój oddech stał się wolniejszy. Pozwól, żeby twoje ramiona się rozluźniły a następnie reszta ciała. Oddychaj do piękna tego obiektu, na którym skupiłaś swoją uwagę.
 5. Poczuj swoje połączenie z tym obiektem i resztą wszechświata.
 6. Pobądź jeszcze trochę w ciszy i spokoju, wolno i świadomie oddychając.
 7. Uświadom sobie, czego nauczyło cię to ćwiczenie. Czy coś odkryłaś?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze