1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dlaczego lepiej robić ręczne notatki?

123rf.com
123rf.com
Trudno jest żyć bez notatek, a jak udowodniono naukowo odręczne notatki - są lepiej przyswajane przez ludzki umysł, więc łatwiej zapamiętujemy ich treść.

Trudno jest żyć bez notatek, a jak udowodniono naukowo odręczne notatki - są lepiej przyswajane przez ludzki umysł, więc łatwiej zapamiętujemy ich treść. Dodatkowo istotne jest, jak i gdzie je sporządzamy. 

Notatki to przydatny i ważny element życia codziennego - praktycznie codziennie jakieś sporządzamy. Oczywiście jest ich znacznie więcej, jeśli studiujemy czy pracujemy w biurze. Dziś w dobie komputeryzacji coraz więcej zapisków umieszczamy na nośnikach elektronicznych a nie na papierze. Badania pokazują jednak, że „notowanie analagowe” jest znacznie bardziej efektywne. Zatem dobrze jest mieć pod ręką sprawdzony notes.

Norwescy profesorowie Audrey van der Meer i Ruud van der Weel porównali efektywność zapisywania na klawiaturze oraz notowania za pomocą długopisu. Ich badanie miało pokazać,  jak sam sposób robienia notatek wpływa na zapamiętywanie materiału. Wyniki jednoznacznie wykazały, że notowanie odręczne daje lepsze efekty i pozwala lepiej zapamiętać informacje - już na etapie zapisywania.

 Leitz Leitz

Podobne badanie przeprowadziły, w Kanadzie na uniwersytecie McMaster, Faria Sana i Tina Weston. One również jednoznacznie wykazały lepsze efekty notowania ręcznego.

Ważnym czynnikiem naszego życia jest kolor. Kolor, wykorzystywany w wielu dziedzinach, nawet medycynie (chromoterapi), ma niewątpliwie istotny wpływ na nasze samopoczucie. Istnieje nauka badającą wywoływanie wrażeń barwnych oraz sposób ich odbioru, zwana teorią koloru. My sami intuicyjnie otaczamy się barwami, które odzwierciedlają w pewnym stopniu naszą osobowość, emocje a nawet samopoczucie.

mat.pras. Leitz

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze