1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

9 medytacji zorientowanych na szczęście

Szczęście jest jak przebłysk, chwila, która szybko mija. Możemy ten stan wydłużyć, wspominając coś pozytywnego albo odczuwając wdzięczność za coś dobrego. (Fot. iStock)
Szczęście jest jak przebłysk, chwila, która szybko mija. Możemy ten stan wydłużyć, wspominając coś pozytywnego albo odczuwając wdzięczność za coś dobrego. (Fot. iStock)
Mówi się, że szczęście jest jak przebłysk, olśnienie, chwila, która szybko mija. Zdaniem Ekharta Tolle, autora "Potęgi teraźniejszości", możemy ten stan wydłużyć, wspominając coś pozytywnego albo odczuwając wdzięczność za coś dobrego. 

Ćwiczenie 1. Dziękuję za...

Jednym ze sposobów na doświadczenie radości i szczęścia jest regularna praktyka wdzięczności. To technika, która działa zawsze. Aby się o tym przekonać, zacznij od wymienienia kilku prostych rzeczy, za które jesteś wdzięczna, np. za to, że masz się w co ubrać, masz co jeść, że możesz zadzwonić do bliskiej osoby, że możesz usiąść w parku i odpocząć, że małe dziecko dziś się do ciebie uśmiechnęło… W następnej kolejności pomyśl o kilku osobach, którym możesz być za coś wdzięczna. Pomyśl o każdej z osobna i wypowiedz w myślach lub na głos, za co jesteś im wdzięczna. Na koniec czas na wyrażenie wdzięczności względem siebie. Za co możesz sobie podziękować? Na przykład za wszystko, co udało ci się zrobić, stworzyć, za twoje ciało, które pomaga ci robić to, co chcesz (możesz z osobna podziękować organom wewnętrznym, które pracują dla całego organizmu). Pamiętaj, aby nie tylko wypowiadać słowa wdzięczności, ale odczuć ten stan w swoim ciele.

Ćwiczenie 2. Kolorowy oddech

Zastanów się, z jakim kolorem kojarzy ci się stan szczęścia oraz emocja radości. Mnie osobiście szczęście kojarzy się obecnie z kolorem złotożółtym, a radość z zielono różowym. Umów się ze sobą, że przez kolejne pięć minut, robiąc wdech i wydech, będziesz wypowiadać w myślach: „wdycham szczęście” i „wydycham szczęście”. W tym samym czasie wyobrażaj sobie barwę stanu szczęścia, która wypełnia twoje ciało i promieniuje na zewnątrz. Praktykuj taką wentylację przez co najmniej 2–3 minuty. Następnie zacznij oddychaj radością. Z każdym wdechem i wydechem mów w myślach: „wdycham radość”, „wydycham radość”, jednocześnie wyobrażając sobie kolor, który kojarzy ci się z tą emocją. Na koniec ćwiczenia zapytaj siebie: Jak się teraz czuję?

Ćwiczenie 3. Pozytywne wspomnienie

Zrób listę najszczęśliwszych chwil twojego życia. I codziennie dopisuj nowe zdania. Czytaj ją zawsze, kiedy będziesz potrzebowała poczuć się lepiej. W czasie czytania staraj się wyobrazić sobie daną sytuację, ze wszystkimi szczegółami. Twój mózg przypomni ci też pozytywne emocje. Wczuj się w nie, następnie zrób trzy świadome oddechy w stronę serca. Kiedy wypełniasz serce pozytywnymi odczuciami, jest szansa, że twoje samopoczucie się poprawi. Nie ustawaj jednak w pisaniu, dodawaj do swojej listy również sytuacje z codziennego dnia, nawet jeśli stan twojego szczęścia trwał tylko chwilę.

Ćwiczenie 4. Twórcza wizualizacja

Pomyśl przez chwilę, jakbyś wyglądała w pełni szczęścia? Stwórz w wyobraźni taki obraz, w którym widzisz siebie szczęśliwą. Wybierz jakieś piękne miejsce w przyrodzie albo sytuację, w której robisz to, co sprawia, że tak się czujesz. Teraz wyobraź sobie, że postać z twojej wizji siedzi naprzeciwko ciebie. Zapytaj ją: „Jak to jest być szczęśliwą?”. Teraz zmień miejsce i usiądź tam, gdzie siedzi ta postać. Wczuj się w ten szczęśliwy aspekt siebie. Jak doświadczasz szczęścia? Co czujesz wtedy w ciele? Jakie myśli przychodzą ci do głowy? Jakie masz plany? Jak widzisz swoje obecne życia? Co chciałabyś w nim zmienić? Teraz wróć na swoje miejsce i zacznij asymilować w sobie wszystkie nowe informacje, jakie zdobyłaś, będąc w pozycji szczęśliwego aspektu siebie. Być może ten eksperyment zmotywuje cię do twórczych zmian w życiu.

Ćwiczenie 5. Brama do szczęścia

Jak zanurzyć się w chwili obecnej i poczuć szczęście, tak po prostu? Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli wyobrazisz sobie, że między jedną myślą a drugą znajduje się swoista „brama do szczęścia”. To stan bycia w pełni tu i teraz, w chwili obecnej. Doświadczanie szczęścia z tego powodu, że jesteś. Czy nie byłoby wspaniale czuć się tak każdego dnia? Gdybyśmy nie byli tak bardzo przywiązani do swojej przeszłości oraz do myśli, które generuje nasz umysł, bylibyśmy o wiele szczęśliwsi. Dlatego gdziekolwiek jesteś, uświadom sobie strumień swoich myśli. Każda z nich związana jest z jakimś konceptem. Jakby to było, gdybyś choć na chwilę wyszła poza świat swoich myśli oraz historii, jakie wydarzyły się w twoim życiu? Zanurkowała w przestrzeń między myślami? Będąc świadomie w tej przestrzeni, możesz poczuć stan szczęścia wynikający z faktu, że żyjesz. Możesz oddychać świadomie, dziękując za dar życia. Doświadczać każdego wdechu i wydechu jak czegoś zupełnie nowego.

Ćwiczenie 6. W harmonii z przyrodą

Wybierz jakieś miejsce, w którym będziesz otoczona przyrodą. Usiądź na ławce lub na ziemi i po prostu obserwuj naturę. Wybierz jeden element z otoczenia, np. drzewo. Pomyśl o jego rozległych korzeniach, o grubym pniu i rozłożystej koronie, o listkach, które poruszają się na wietrze. Uświadom sobie, że to drzewo jest żyjącą istotą. Stań naprzeciwko niego lub usiądź na trawie pod nim. Poczuj, jak twoja świadomość łączy się z drzewem. Twoje serce odczuwa jego obecność. Czujesz spokój, bezpieczeństwo, a być może również szczęście bycia w chwili obecnej. To drzewo żyje pełnią siebie, tu i teraz. Właśnie tego możesz się od niego nauczyć.

Ćwiczenie 7. Endorfiny jak delfiny

Zapraszam cię do letniej zabawy. To będzie technika wykorzystująca moc wyobraźni. Słowo „endorfiny” przypomina słowo „delfiny”. Przyjmij, że kiedy wyobrazisz sobie te niezwykłe ssaki, twój mózg zacznie wydzielać więcej substancji poprawiających samopoczucie. Wyobraź sobie teraz piękne, szmaragdowe morze lub ocean i bawiące się w nim delfiny. Radośnie skaczące nad powierzchnia wody. Delfiny w pełni szczęścia. Uśmiechnij się na ich widok i utrzymaj ten uśmiech przez kolejne 2–3 minuty. Oddychaj spokojnie. Następnie sprawdź, jak zmieniło się twoje samopoczucie.

Ćwiczenie 8. Pozytywna praca z marzeniem

Marzenie będzie tylko fantazją, dopóki nie uczynimy kroków w stronę jego realizacji. Ale samo fantazjowanie o nim może również sprawić, że odczujemy radość i szczęście.  Wystarczy, że wyobrazisz sobie, jak twoje marzenie się spełnia. Ujrzyj oczami wyobraźni  siebie oraz te sytuacje, o której marzysz. Już sam widok spełnionego marzenia może spowodować, że twój mózg zacznie wydzielać więcej endorfin. A zatem, jeśli będziesz  potrzebowała poczuć się lepiej, przypomnij sobie o swoim marzeniu, wzbudź w sobie pozytywne uczucia, delektuj się nimi, następnie zapytaj siebie: „Co mogę zrobić już teraz, aby przybliżyć się do pełnej manifestacji mojego marzenia?”.

Ćwiczenie 9. Malowanie intuicyjne

W skrócie chodzi o malowanie prosto z serca, bez logicznego konceptu, bez strategii. Po prostu weź kartkę papieru, kolorowe kredki lub farby i namaluj swoje szczęście. Możesz to np. zrobić w formie mandali, którą wypełniasz kolorami lub wzorami. Podczas malowania liczy się tylko twój akt tworzenia. Nie oceniaj tego, co robisz. Ciesz się tym, że możesz teraz wyrazić swoją kreatywność. Dobrej zabawy!

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze