1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Sposoby na jesienną chandrę

fot.123rf
fot.123rf
Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu uczucia smutku i przygnębienia. Często określa to uczucie słowem „depresja”, na szczęście jednak nie zawsze mamy do czynienia właśnie z tą chorobą.

Nie zawsze gorszy humor czy spadek nastroju są oznaką depresji. Nie oznacza to jednak, że takie stany należy lekceważyć i poddawać się im. Gdy czujemy, że dopada nas gorsze samopoczucie warto z tym walczyć. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Dobrze się odżywiaj

Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ważne by jeść dużo warzyw i owoców, ale także mięsa. Dostarczają one niezbędnych minerałów i witamin, dzięki czemu wzmacniają odporność organizmu.

Korzystaj ze światła!

Krótki dzień, ciągła szarówka i większość dnia spędzana w biurze utrudniają korzystanie z nielicznych słonecznych, jesiennych dni. To sprawia, że łatwiej popadamy w przygnębienie i cierpimy na spadki nastroju. Dlatego warto zadbać, by jeszcze przed nadejściem pochmurnych dni jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Bądź aktywna

Choć jesienne chłody i deszcze nie sprzyjają aktywności fizycznej każdy najmniejszy wysiłek wpływa korzystnie na naszą kondycję psychiczną. Czasem wystarczy zwykły dłuższy spacer czy krótka przejażdżka rowerowa by zwalczyć gorszy nastrój.

Spotykaj się z ludźmi

Gdy nadchodzą krótkie dni zaczynamy coraz więcej czasu spędzać w domu, a co za tym idzie ograniczamy nasze życie towarzyskie. Niestety ciągłe przebywanie w tym samym otoczeniu i wypełnianie dnia kilkoma powtarzającymi się czynnościami wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Ważne by urozmaicać codzienne życie spotkaniami ze znajomymi i przyjaciółmi. Pozwoli nam to na oderwanie się od problemów i pomoże w nabraniu dystansu.

Otaczaj się kolorami

Warto walczyć z szarymi, smutnymi daniami otaczając się kolorowymi przedmiotami. Czasem wystarczy kilka dodatków, by rozweselić wnętrze czy nasz strój. Pamiętajmy o takich szczegółach, bo to właśnie one decydują o naszym nastroju.

Źródło: Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze