1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak pielęgnować skórę dziecka?

Jak pielęgnować skórę dziecka?

123RF.com
Pielęgnacja skóry dziecka jest bardzo ważna w pierwszych miesiącach życia, ze względu na pełnione przez nią zadania. Dlatego też trzeba już od samego początku pielęgnować ją we właściwy sposób.

Skóra dziecka różnie się od skóry dorosłego. Przede wszystkim bariera naskórkowa nie jest w stanie bronić organizmu, tak jak czyni to bariera u dorosłych. Skóra jest mniej odporna i wytrzymała mechanicznie, a także w znaczny sposób możliwości termoregulacji są ograniczone. Wszystko to powoduje, że skóra dziecka o wiele gorzej reaguje na promieniowanie UV, infekcje czy szkodliwe substancje zawarte w kosmetykach.

Prawidłowe mycie skóry dziecka

Codzienny rytuał kąpieli, to ważny element nie tylko codziennej higieny, ale i budowania więzi z rodzicami przez dotyk. Przed kąpielą należy przemyć buzię, oczy i uszy malucha wacikiem zwilżonym ciepłą woda, oczywiście wymieniając go przy każdej części ciała. Następnie należy przemyć pupę i okolice intymne dziecka.

Następnie do wanienki z matą antypoślizgową i wodą nie cieplejsza niż 37 stopni należy włożyć dziecko. Do wody można dodać kropelkę płynu nawilżającego, przeznaczonego specjalnie dla niemowląt. Wszelkie kosmetyki do mycia dziecka należy stosować w jak najmniejszej ilości, zawsze najpierw je rozcieńczając, a nie aplikować bezpośrednio na skórę dziecka. Włoski należy myć co 2 lub 3 dni, codziennie należy je szczotkować miękka szczoteczką. Po dokładnym umyciu skóry dziecka, należy ją bardzo skrupulatnie spłukać wodą zwłaszcza w okolicy fałdów skórnych.

Nawilżanie skóry

W przypadku skóry dziecka nie mającej problemów z atopią, oliwkę do nawilżania ciała można zastąpić specjalnym mleczkiem nakładanym po kąpieli. Kosmetyk ten ma na celu wzmocnienie bariery lipidowej, osłabienia tarcia i nawilżenia skóry.

Okolice fałdów skórnych pielęgnuje się za pomocą pudru lub zasypki, używając w tyk okolicach tylko tego produktu, by nie powodować jego zlepiania. W przypadku odparzeń i otarć skóry konieczny jest krem przeciw podrażnieniom z dużą zawartością substancji łagodzących.

Wybierając się z dzieckiem na spacer w ciepłe i słoneczne dni, należy pamiętać, że konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna z użyciem specjalnych preparatów dla dzieci, gdyż zawierać powinny tylko filtry fizyczne. W zimne i wietrzne dni należy stosować krem ochronny również przeznaczonego dla skóry dziecka. Oprócz właściwej pielęgnacji ważne są też kosmetyki do niej używane, ponieważ skóra dziecka w o wiele większym stopniu przepuszcza składniki, które w przypadku dorosłych mogą być nieszkodliwe a dla dziecka staną się toksyczne.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze