1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

U mężczyzn gorzej z pamięcią

123rf.com
123rf.com
Jeśli uważasz, że mężczyźni są bardziej zapominalscy niż kobiety, możesz mieć rację. Udowadniają to badania.

Amerykańscy naukowcy zainteresowali się studiowaniem ludzkiej pamięci. Łagodne zaburzenia poznawcze stwierdzono jeden i pół raza częściej u mężczyzn niż u kobiet. Stan ten w niektórych przypadkach może prowadzić do choroby Alzheimera.

W badaniu na ponad 2 tys. osobach w wieku od 70 do 89 przeprowadzono wywiady na temat ich pamięci i historii medycznej. Potem poddano ich testom pamięci i umiejętności poznawczych. 76 procent miało wyniki w normie. Prawie 14 procent uczestników - łagodne zaburzenia poznawcze, a 10 procent miało związaną z procesami starzenia chorobę zwaną demencją.

Jeśli chodzi o różnice związane z płcią, 19 procent mężczyzn miało łagodne zaburzenia poznawcze w porównaniu z 14 procentami kobiet.

- Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone w innych badaniach, może to sugerować, że czynniki związane z płcią odgrywają rolę w tej chorobie - powiedział dr Ronald Petersen z Mayo Clinic w Rochester, Minnesota. - Na przykład, mężczyźni mogą doświadczać wcześniej zaburzeń poznawczych, ale stopniowo, podczas gdy kobiety mogą później tracić pamięć, ale szybciej, zapadając na demencję.

Źródło: American Academy of Neurology

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze