1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Rozczarowanie: czego nas uczą gracze tenisa

123rf.com
Frustrujesz się codzienną pracą, codziennością proza życia. Czy próbowałaś poradzić sobie z rozczarowaniem? Zobacz jak robią to gracze tenisa.

Oto kilka prostych zasad, które nie pozwolą ci wpaść w dół rozczarowania i jednocześnie łatwiej pozbyć się uczucia porażki.

1. Jasno sprecyzuj to, co wywołuje u ciebie rozczarowanie. Czy np. praca jako taka, czy to, co robisz w niej ostatnio? A może czas, jaki jej poświęcasz, lub fakt, że tyle pracując, zaniedbujesz przyjaciół, rodzinę czy samą siebie? A może masz wrażenie, że twoje życie jest nudne
i tej właśnie myśli nie możesz znieść? Musisz otwarcie i uczciwie nazwać problem.

2. A teraz przyjrzyj się temu, co powoduje rozczarowanie. Dokładnie np. przypomnij sobie ostatnie dni i tygodnie życia; dokonaj analizy sytuacji, od której zaczęło się dziać to, co doprowadziło do dzisiejszej sytuacji. Czy zaczęłaś pracować więcej, by udowodnić sobie, że dostaniesz awans jeszcze w tym roku?
Nie pojechałaś na wymarzone wakacje, by odłożyć na studia córki? Dostrzegłaś siwe włosy u siebie i uświadomiłaś sobie, że czas nieuchronnie płynie?

3. Spójrz na to, co już masz albo co osiągasz każdego dnia.
Nie rozpamiętuj problemu pod kątem: czego nie masz, czego nie zrobiłaś, czego nie osiągnęłaś. Ale przyjrzyj się temu, co już udało ci się uzyskać, bez myślenia, że stać cię na więcej. Czy cię to satysfakcjonuje? Dlaczego nie? Dlaczego tak?

4. Patrząc na to, co już masz i wiedząc, co w którym momencie poszło nie tak
, że teraz przekreślasz to, co masz - odpowiedz sobie na pytanie: jak i co mogę naprawić, by budować na tym co już mam. Co mogę zmienić, by nie stracić tego, co mam, ale zniwelować to, co spowodowało rozczarowanie?

5. Idziesz do przodu. Z nowym pomysłem, nowym planem lub rekompensując sobie to, czego ci brakuje - ruszasz dalej. Za dużo obowiązków w pracy - zobacz, czy faktycznie wszystkie musisz wypełniać sama; nuda w twoim życiu - rozejrzyj się wokół, jest tyle pięknych rzeczy i ludzi wokół ciebie! Brak oddechu - przypomnij sobie, o czym marzysz od dawna
, co ci się kojarzy z relaksem i zastanów się, jak możesz to osiągnąć w warunkach jakimi dysponujesz. Powodzenia!

Na podstawie Psychology Today

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze