1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Stres - cztery kroki do świadomego działania

123rf.com
123rf.com
Kiedy zaskakują nas niechciane sytuacje, musimy na przykład nagle zmienić plany wakacyjne bądź rzuca nas ukochany mężczyzna, można zareagować wreszcie inaczej niż zwykle. Jak? Podpowiadają odkrycia naukowców z zakresu neurologii.

Ważne dla nas ustalenie neurologów brzmi, że ludzki mózg jest przez całe swoje życie i w każdej minucie zdolny restrukturyzacji. Oznacza to, że w każdej chwili możemy zacząć inaczej myśleć, inaczej czuć, inaczej działać. Czyli wyjść ze starych wzorców, które dyktowane są przez „stare okablowanie” naszego mózgu. Przekonania typu: „Zawsze mam pecha”, „Ciągle mi się to zdarza”, „Co za nieszczęście” można nieodwracalnie pożegnać po to, by wreszcie zaprosić do życia nowe. Skuteczność zapewni nam współpraca z własnym mózgiem przy wykorzystaniu neuroplastyczności kory szarej. Praca zaczyna się od zmiany wewnętrznych stanów emocjonalnych. Nawet głęboko zakorzenione problemy, takie jak uzależnienia, stres pourazowy, obsesje czy kompulsje, można pozytywnie transformować. Badania wykazały, że najszybciej można przepracować lęk.

Cztery kroki od sytuacji stresowej do nowego, świadomego działania

1. Uświadom sobie automatyczne wzorce swojego mózgu

To, że zachowujesz się w sposób, który jest nawykowy i ci szkodzi, wcale nie oznacza, że jesteś słaba, gorsza lub wadliwy jako istota ludzka. Przyjmij raczej pogląd, że twój mózg postawił przed tobą wyzwanie, żebyś te zachowania zmieniła. Nie jest to łatwe zadanie, bo dotyczy podświadomych procesów. Jednak w twojej mocy jest je sobie uświadomić. Zastanów się jak reagujesz w trudnych sytuacjach. Weź pod uwagę te zachowania, które chcesz zmienić. Przykłady:

  • Gdy nagle musisz zmienić ustalony plan działania (na przykład zmieniają ci się plany wakacyjne, bo upada linia lotnicza lub bankrutuje biuro podróży), wpadasz w histerię bądź zupełnie nic nie robisz.
  • Kiedy ktoś cię atakuje krytyką, czujesz wstyd i wycofujesz się.
  • Kiedy zaczyna podrywać cię fajny facet, chodzisz w rolę grzecznej dziewczynki lub wampa, a nie jesteś taka w istocie.
  • Bliskość przeraża cię tak, że uciekasz bez słowa.
  • Kiedy się kogoś boisz, atakujesz go jak czołg i to on się poddaje.
  • Gdy ktoś jest wobec ciebie złośliwy, zamierasz i nie dowierzasz, że to jest prawda.
  • Kiedy masz zrobić kilka rzeczy naraz, rezygnujesz, bo boisz się że nie podołasz.
  • Kiedy pojawia się coś nowego, ty narzekasz że to nuda i tak jest bardzo często.
Czując, myśląc i działając w ten sposób nie opuszczasz swojej strefy komfortu. Postępując w ten sposób, nie rozwijasz się, nie poznajesz siebie i siebie nie doświadczasz.

2. Zrób krok do tyłu

Zorientuj się co w tym zachowaniu, które chcesz uzdrowić, jest prawdą a co nią nie jest. Ułatwi ci to krok do tyłu. Poczuj siebie przed tym momentem, kiedy uciekasz, wpadasz w bezradność albo agresję. Co czujesz przedtem? Lęk, że zostaniesz odrzucona? Brak zaufania? Strach, że nie dasz sobie rady? Obawa, że ktoś pomyśli że jesteś źle wychowana? Teraz skup uwagę na czymś odwrotnym.

  • Jeśli reagujesz na nagłe zmiany planów, poddając się i nic nie robiąc, pomyśl co by było, gdybyś zaczęła działać.
  • Jeśli w takiej sytuacji wpadasz w szał i histerię, wyobraź sobie co by było, gdybyś była spokojna i działała metodyczne.
  • Jeśli boisz się, że zostaniesz odrzucona, pomyśl co by było gdybyś wreszcie się do kogoś zbliżyła.
Niech twój mózg przyzwyczai się do nowych myśli na ten temat, daj mu szansę przeprogramować się. Chodzi o to, żebyś to ty przejęła ster i podryfowała w stronę, którą ty wybierasz.

3. Ustal jasną wizję oraz priorytety

Mgliste pomysły albo te, które nie są nasze, mają to do siebie, że są trudne do realizacji lub wręcz niemożliwe do wprowadzenia w życie. Naszym zadaniem jest dotrzeć do tego, co tkwi głęboko wewnątrz nas i co jest najważniejsze. Warto też mieć w sobie otwartość na zmianę priorytetów. Naszą zmianę, dać sobie do niej prawo. Jasna wizja i konkretnie określone cele są kluczem do sukcesu. Potrzebne jest to po, to żeby mózg wiedział dokąd ma nas zaprowadzić, do czego ma wykorzystać swoją mądrość i kreatywność. Kiedy nie jesteś pewna, czego chcesz, on także nie jest pewien. I energię, którą mógłby wykorzystać do tego, żeby doprowadzić cię do celu, zużywa na podtrzymywanie wątpliwości. Zacznij od tego, by ustalić wizję na swój temat. Kim jesteś? Osobą, która boi się i wycofuje, czy działa skutecznie? Kimś, komu brakuje zaufania do ludzi i zdarzeń, czy kimś kto jest otwarty na nowe w każdej sytuacji? Kobietą, która boi się związku, czy kobietą która gotowa jest przeżyć miłość?

4. Podejmij działania w kierunku nowego

Czwarty krok to rzeczywista zmiana zachowania ze starego na nowe. Teraz zaczniesz przyzwyczajać mózg do nieznanych mu do tej pory zachowań. Uświadomiłaś sobie na przykład, że w kontakcie z silnym mężczyzną, wpadasz w rolę ofiary. Wyobraziłaś sobie siebie, że jesteś pewną siebie, odważną kobietą. Ok. A on znowu jest chamski. Wcześniej nie robiłaś nic albo słabym głosem mówiłaś „Jak możesz?” a on mógł. Teraz zrób inaczej. Odwróć się na pięcie i wyjdź albo uderz go w twarz, jeśli uznasz że na to zasłużył. Jest jeden warunek - masz być w swoim działaniu zdecydowana. Jeśli sytuacja zmusza cię do zmiany planów wakacyjnych, otwórz się na nowe. Za zakrętem jest na pewno coś, co jest dla ciebie lepsze. Jeśli zaczniesz inaczej czuć, myśleć i działać. Im częściej będziesz ćwiczyła takie zachowania, tym szybciej twój mózg przyzwyczai się do nich. Jednocześnie dawne wzorce oparte na mechanizmach walki, ucieczki lub zamrożenia przestaną tobą rządzić. Podświadomość nie będzie już twoim ukrytym dyktatorem. Ty zawsze wygrasz w sytuacjach stresowych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze