1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Iwona Kozak i ajurweda, część VIII: Oczyszczanie, wyciszanie, głodówki, a teraz rasayana

Fot. Iwona Kozak
W konwencjonalnej medycynie pacjent może spodziewać się, że lekarz przepisze dla niego lekarstwo lub zaoferuje operację czy zabieg. I na tym zazwyczaj kończy się proces leczenia. W medycynie ajurwedyjskiej są trzy etapy leczenia: przygotowanie, leczenie i wzmacniana organizmu (regeneracja).

Jak zdrowie fizyczne i emocje wpływają na budowanie dobrych relacji?
Trzeci etap pancha karmy jest równie ważny jak dwa poprzednie (przygotowanie i oczyszczanie), ponieważ organizm jest wyjałowiony po głęboko oczyszczających terapiach i potrzebuje pomocy aby się wzmocnić. Bardzo mi się podoba ten trzeci etap, zresztą jak wszystkim gościom Vaidyagrama’y.
Przeczytaj: dlaczego pokochałam ajurwedę część I, część II, część III, część IV, część V, część VI i część VII
Cechuje go ogromna troska i pewnego rodzaju dopieszczanie ciała zabiegami i wzmacniającymi miksturami. Tak więc w tym tygodniu czekają mnie masaże z olejem sezamowym i ziołami, delikatne oczyszczanie oczu, uszu, jamy ustnej, a nawet wspaniałe naturalne maseczki z aplikacją bajecznego oleju szafranowego - oczywiście naturalnego. Siedem dni i moja cera jest gładka i lśniąca. Cała jestem lśniąca -to efekt pancha karmy. Gdy pozbywamy się amy (toksycznej substancji w naszym organizmie), pojawia się w nas coś co  ajurweda nazywa “ojas”.

Ojas powoduje, że mamy prawdziwy błysk w oczach, że lśnią nasze włosy, że promieniujemy energią. Ojas to po prostu oznaki zdrowia. Widzimy to w oczach osób, które wyjeżdżają z Vaydigrama’y - tę aurę,  uśmiech i błysk w oczach. Bije z nich również cicha klarowności tego, kim są i czego pragną, bez potrzeby wypowiadania tego słowami. Powraca zdrowie i optymizm, budzi się nowa akceptacja. Moja sąsiadka, pani w wieku około 60 lat, jest fizykiem z Australii, czyli ma umysł dość ścisły. Żaliła mi się podczas pobytu, że nie może znaleźć wspólnego języka ze swoją synową. Że synowa jest w stosunku do niej oziębła, że jest osobą zamkniętą, niekomunikatywną, nie pozwala jej się spotykać z wnuczką tak często, jak moja sąsiadka by chciała. Wielokrotnie słyszałam jak płacze w swoim pokoju podczas pancha karmy. W dzień wyjazdu podeszła do mnie aby się pożegnać i powiedziała “Przyjechałam tutaj przede wszystkim po to aby leczyć moją cukrzycę i zrzucić  kilka kilogramów. To mi się udało. Ale najbardziej cieszę się z tego, że nie mam żadnych oczekiwań w stosunku do mojej synowej. Wiem, że coś ją blokuje, coś ją powstrzymuje i ona sama się męczy. Nic nie mogę dla niej zrobić, bo ona mnie odpycha. Ale mogę się o nią modlić, mogę ją wspierać modlitwą i moją energią. Z tego, że to zrozumiałam, cieszę się najbardziej".

Takich historii słyszałam wiele, żegnając się z różnymi osobami opuszczającymi Vaidyagrama’ę. Zawsze była w ich słowach nuta akceptacji, wdzięczności, czasami zachwytu. To też efekt oczyszczenia.

Ja ten trzeci etap nazywam “etapem słodkim” ponieważ po raz pierwszy od pięciu tygodni otrzymuję codziennie coś co przypomina dżem. Jest to rasayana, eliksir wzmacniający ciało. Podawany jest wieczorem z gorącym mlekiem, bo mleko łagodzi sny, przynajmniej moje. Kiedyś w studiu jogi w Vancouver często śpiewaliśmy mantrę pt. “Rasayana”. To była bardzo słodka mantra, a teraz już nie mantrę lecz autentyczną rasayanę wypijałam wieczorem, utulona jej słodyczą do snu, czując jak troskliwie wzmacnia moje ciało i budzi moje “ojas”.

I jeszcze parę słów o mleku ponieważ tyle wokół niego kontrowersji. -  mleko ma ogromne wartości odżywcze więc warto je pić codziennie -  pijemy mleko zawsze przegotowane i gorące małymi łyczkami -  pijemy mleko naturalne, organiczne, lub jak najmniej przetworzone -  najlepiej jest pić mleko wieczorem (wtedy śpimy jak dziecko) - wystarczy pól szklanki -  ajurweda mówi też , że ważne jest aby krowa, której mleko pijemy była traktowana troskliwie....

cdn.

Podobał Ci się artykuł? Zajrzyj na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze