1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 10 minut dla kreatywności

10 minut dla kreatywności

123rf.com
123rf.com
Kreatywność to praktyka. Na szczęście wystarczy kilka sztuczek, żeby nasz umysł przestawić na twórcze działanie. Oto 10 sposobów, jak w 10 minut wytrącić go ze znanych kolein.

1. Pobaw się w fotografa Weź do ręki aparat fotograficzny albo chociażby telefon komórkowy i idź na krótki spacer. Sfotografuj na przykład zielone elementy, które zauważasz. Dzięki temu koncentrując się na szczegółach, znajdziesz w w tu i teraz. Zobaczysz zwykłe rzeczy w nowym świetle. Stąd już tylko krok do kreatywnych działań.

2. Prace domowe Paradoksalnie kreatywność pobudzają przyziemnie czynności, których wykonywanie nie wymaga myślenia. Właśnie wyłączenie umysłu wzmaga innowacyjność. Dlatego zamiataj, złóż pranie, wytrzyj kurze.

3. Ugotuj coś nowego

Wypróbuj nowy przepis na jakieś danie, na przykład upiecz ciasteczka lub zrób całkiem nową sałatkę. W łatwy i przyjemny sposób przekonasz się, że nowy smak jest na wyciągnięcie ręki.

4. Zrób mały kolaż

Przejrzyj ulubione czasopisma i wybierz kilka zdjęć, które współbrzmią ze sobą. Wytnij je, aby stworzyć kolaż. Może on być na tyle mały, żeby się zmieścił w twoim notesie. To może być wizja twojego wymarzonego domu lub realizacja pasji.

5. Oddaj się marzeniom Wystarczy spojrzeć za okno i pozwolić umysłowi swobodnie wędrować. Wtedy umysł czuje się wolny i dopuszcza do głosu podświadomość. Tam mieszczą się najlepsze pomysły.

6. Zrób listę swoich inspiracji

Jakie książki, piosenki czy cię inspirują? Spisz swoje ulubione inspiracje, żebyś mogła sięgnąć do nich w chwili natchnienia.

7. Oddaj się pogaduszkom

Kiedy ze sobą rozmawiamy dochodzi do wymiany słów, energii, myśli. Ktoś może wywołać w tobie coś na co sama byś nie wpadła.

8. Rysuj

Kilka kredek, kartka papieru i 10 minut pokażą, jaka kreatywna myśl się w tobie kryje.

9. Huśtaj się

Badania pokazują, że dzieci które nie bawią się na placach zabaw, gorzej się rozwijają. Kilka minut na huśtawce może odblokować twoją kreatywność.

10. Obserwuj

Po prostu usiądź na ławce w parku i bez swoich emocji obserwuj ludzi, liście, niebo. Odbieraj świat zmysłami. Napisz, co zobaczyłaś, usłyszałaś, wyczułaś.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze