Przemoc wobec siebie

fot.123rf

Joanna Szpak-Ostachowska: Wiem, że mi to szkodzi, a robię to. Wiem, co mi pomaga, ale tego nie robię. To jest przemoc wobec siebie. Aleksandra Künstler: Jak łatwo uwierzyć, że to, co złe, bolesne, jest dla nas dobre! Agnieszka Czapczyńska: Pytam kobiety, czy lubią swoje ciało. Nie lubią. Czy jest jakaś część ciała, która im się podoba? No, może paznokcie. O kondycji psychicznej współczesnych kobiet mówią kobiece przewodniczki.
Kobieta rodzi dziecko. To mocne, kluczowe kobiece doświadczenie konfrontuje z tymi obszarami w nas, których wcześniej nie byłyśmy świadome.

Joanna: Doświadczenie macierzyństwa odkrywa być może po raz pierwszy w sposób tak spektakularny, jak bardzo spuścizna gorszości, stawiania siebie na dalszej pozycji, jest ciągle żywa.

Aleksandra: Przez pierwsze miesiące to nowe doświadczenie, nowe życie w sposób naturalny kobietę zasila. Symbioza z dzieckiem trwa średnio pół roku. Później wewnętrzny barometr mówi: „Już mam dosyć, przyszedł nowy etap”. Jednak ten głos jest przytłumiony, bo nie można, bo będziesz złą matką. Cena tego wyparcia jest wysoka; frustracja, żal, wściekłość, nastroje depresyjne. Kobieta odkrywa, że znajduje się w izolacji, odcięta od ludzi, od innych kobiet, od wspólnoty, społeczności. Partner pracuje, wyjeżdża na narty, wychodzi na tenisa.

Joanna: Na spotkaniach kręgów matek, które prowadzimy z Olą, kobiety mówią o ogromnym zmęczeniu, o tym, jak fatalnie się czują. Piękne, mądre, wykształcone, fantastyczne kobiety, żony, matki mówią, jak źle traktują siebie na podstawowym poziomie – jedzenia, spania. Dla dziecka wszystko musi być najlepsze, domowe, wyszukane, a ja zjem kanapkę z żółtym serem kupioną w sklepie po drodze, resztki, okruchy. Mówią o wstydzie z tym związanym. No bo jak się przyznać, że przez kilka miesięcy nie zjadłam ciepłej zupy. Bardzo mnie to porusza, bo też tak robiłam. Czasem przychodzi otrzeźwienie: na gazie zupa dla dzieci z drogich ekologicznych warzyw, po które jechałam przez pół miasta, a ja jestem głodna. I do głowy mi nie przyjdzie, że ta zupa jest też dla mnie. Albo przysiadanie na kancie krzesełka, gdy cała rodzina siedzi wygodnie przy stole.

Aleksandra: Usuwam się w cień, przestaję o sobie myśleć, niemal przestaję istnieć, oddychać. Pozwalam na niedocenianie mojej roli, nieszanowanie potrzeb. Gdy dziecko podrasta, kobieta mogłaby zrobić coś, co ją nakarmi, zasili. Jednak już siebie porzuciła, przyzwyczaiła się, że jest na ostatnim planie. Na zajęcia z jogi, które prowadzę, przychodzą matki, które wychowały dwoje, troje dzieci, ze zniszczonymi kręgosłupami; czują, że je coś boli, ale nie dają sobie prawa do tego, żeby wyjść same dla siebie na spacer, na basen, poćwiczyć.

Joanna: Wyspać się, odpocząć. To jest poziom przetrwania. W takim stanie trudno myśleć o zaspokojeniu potrzeb wyższego rzędu, jak potrzeba miłości, bezpieczeństwa, duchowości, wspólnoty, rozwoju, radości, harmonii.

Agnieszka: W grupach, które prowadzę, pytam kobiety, czy lubią swoje ciało. Nie lubią. Czy jest jakaś część ciała, która im się podoba? No, może paznokcie. Cały system przekonań, który mamy o swoim ciele, jest przemocowy. Patrzymy na siebie jak oprawca. Wszystko do poprawki. Ta przemoc się rozwija w miarę, jak my się zmieniamy. Przejawia się w tym obszarze, który właśnie teraz jest dla nas ważny. Pracuję z kobietami młodymi, w średnim wieku i starszymi. 20-latki, piękne jak kwitnące kwiaty jabłoni, mówią, że są grube, brzydkie i beznadziejne. 30-latki z doktoratami, studiami podyplomowymi i znajomością trzech języków twierdzą, że są mało profesjonalne. Żony, matki i kochanki wiadomo: daleko do ideału, bo nie robią tego, tego i jeszcze tego. Ostatnio 70-latka ważąca 50 kilogramów powiedziała mi, że jest gruba!

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »