Kangurowanie – praktyczne wskazówki

Kangurowanie
123rf.com

Opieka zwana kangurowaniem polega na sposobie trzymania dziecka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. W ten sposób jesteś w bliskim kontakcie ze swoim dzieckiem.
Podczas kangurowania dziecko słyszy bicie Twojego serca, jest delikatnie kołysane ruchami oddychania, rozpoznaje Twój zapach i jest ogrzewane Twoim ciepłem. Dzięki temu czuje się tak, jak w łonie, jest spokojne i zasypia już po paru minutach.

Korzyści z kangurowania

Metodę kangurowania stosuje się od 1983 roku. W tym czasie przeprowadzono ponad 300 badań, które wykazały, że dzięki niej utrzymuje się regularne bicie serca u dziecka, zwiększa się ilość tlenu we krwi, zmniejszają się epizody zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. Kangurowanie wspomaga rozwój mentalny i umiejętności motoryczne. Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen. Skraca się czas pobytu w szpitalu. Ty, jako matka zyskujesz większą pewność siebie. Jesteś blisko z niemowlęciem. Zwiększa się laktacja, a karmienie piersią odbywa się bez problemów.

Kiedy można rozpocząć kangurowanie?

Zdrowego noworodka można kangurować tuż po urodzeniu, przez co najmniej 20 minut. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpiecznie w nowym środowisku. Będziecie mogli cieszyć się pierwszymi wspólnymi chwilami. Przez kolejnych sześć tygodni możesz kangurować tak często, jak chcesz.

W tym czasie możesz podawać dziecku pierś, a jeśli pozwolisz mu spać w pozycji kangura aż do kolejnego karmienia, zwiększy się laktacja, a noworodek wejdzie w taki rodzaj snu, który wspomoże rozwój jego mózgu.

Jeżeli Twoje dziecko po urodzeniu trafiło na Oddział Intensywnej Opieki, rozpoczęcie kangurowania będzie zależało od jego kondycji zdrowotnej. W większości placówek warunkiem rozpoczęcia kangurowania jest stabilny stan dziecka.