1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dobra pamięć chroni przed depresją

123rf
123rf
Badania na temat pamięci i procesów poznawczych mózgu rzucają nowe światło na źródło depresji.

Wydawać by się mogło, że ci, którzy mniej pamiętają, mają lepiej pod tym względem, że bolesne wspomnienia mają mniejszy wpływ na ich psychikę. Przecież czasem lepiej zapomnieć niektóre wydarzenia, które spowodowały w przeszłości ból, niż iść przez życie z ich trudnym bagażem.

Naukowcy udowodnili jednak, że jest inaczej. Dr Benjamin C. Storm i dr Tara A. Jobe z University of Illinois przeprowadzili badania, których wyniki sugerują, że ci ludzie, którzy mają gorszą pamięć i ich procesy poznawcze mózgu są mniej aktywne, mają silniejszą tendencję do zapamiętywania wspomnień negatywnych niż pozytywnych. Podczas obrazowania ich mózgów okazało się, że bardziej pobudzony jest u nich obszar odpowiedzialny za zapamiętywanie emocji (kosztem "miejsc intelektualnych i racjonalnych"). A że spośród emocji zwykle najsilniejsze są lęki i inne negatywne uczucia, one właśnie dominują w ich wspomnieniach

Z kolei ci uczestnicy badań, którzy cieszyli się dobrą pamięcią i sprawnym intelektem, mieli lepszy dostęp zarówno do negatywnych i pozytywnych wspomnień. Taki ktoś w związku z tym ma wybór, które wydarzenia z przeszłości zachować i wybiera te pogodniejsze.

Badania osób cierpiących na depresję, przeprowadzone pod kątem ich pamięci, pokazały że choroba ta częściej jest przypadłością osób z gorszą pamięcią, ponieważ są oni we władzy bolesnych wspomnień. Są one w ich pamięci, "domagając" się przeżycia i uwolnienia. Trudniej im przejść przez ten proces, bo są bardziej skłonni ulegać negatywnym myślom, które wywołują takie emocje.

Źródło: Association for Psychological Science

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze