1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Tajemnice szczęścia (cz. 2)

123rf
123rf
Wiadomo, każdy chce być szczęśliwy, ale czasem trudno nam czuć się w ten sposób. Co można w tej sytuacji zrobić? Podejrzeć szczęśliwych. Mają oni wysoką samoocenę i są optymistami. Co jeszcze?

3. Ekstrawertyzm

Badania udowadniają, że ludzie ekstrawertyczni są bardziej zadowoleni z życia niż introwertycy. Są bardziej pogodni, mają więcej energii i bardziej ognisty temperament. Badacze Paul Costa i Robert McCrae zaobserwowali, że ekstrawertycy zachowują się bardziej pewnie. Wchodzą na przykład do pokoju pełnego obcych ludzi i mogą swobodnie i serdecznie się ze wszystkimi przywitać. Dzieje się tak, bo akceptują siebie. Kiedy siebie lubisz, lubisz też i innych i potrafisz im to okazać. A życzliwość do ciebie wraca. Taka postawa ekstrawertyków jest jak samospełniająca się przepowiednia – oni doświadczają więcej pozytywnych doświadczeń. Naukowcy z University of Illinois, kiedy obserwowali losy studentów cztery lata po skończeniu studiów, odkryli że życie traktowało ekstrawertyków „bardziej uprzejmie”. W porównaniu z introwertykami częściej znajdowali sobie partnera życiowego, dobrą pracę i przyjaciół. Dzieje się tak, ponieważ są bardziej zaangażowani w życie innych, lepiej też odnajdują się w życiu społecznym. W efekcie w ich życiu pojawia się przepływ uczuć. A to właśnie one są źródłem dobrobytu. Szczęśliwi ludzie są otwarci, ugodowi, wrażliwi, stabilni uczuciowo, sumienni. Na szczęście nasza osobowość nie jest zaprogramowana jak kolor oczu, można się nią zająć, pracując nad rozwojem wewnętrznym.

4. Poczucie wpływu na życie

Naukowiec Angus Campbell z University of Michigan, podsumowując swoje badania powiedział, że „poczucie kontrolowania własnego życia jest najważniejszym źródłem pozytywnych uczuć, które doświadczamy”. 15 proc. Amerykanów czuje, że ma kontrolę nad przebiegiem zdarzeń w swoim życiu i to właśnie oni twierdzą, że są szczęśliwi. Dlatego warto rozważyć, czy czujemy swoją wewnętrzną moc, dzięki której trzymamy stery życia. Zastanów się, czy czasem mówisz: „Co ja biedna mogę”, „Nie wiadomo co się zdarzy, może najgorsze”. Czy świadomie podejmujesz decyzje? Czy trudno ci się zmotywować? Czy wierzysz we własną skuteczność? Badania wskazują, że poczucie wewnętrznej kontroli sprawia, że ludzie lepiej radzą sobie ze stresem. Poprawia się ich zdrowie. Kiedy poważnie chorym pacjentom dano możliwość wyboru co będą robić w ciągu dnia i jak będzie przebiegać ich leczenie ich stan się poprawił. Wzrosło również morale więźniów, którym dano możliwość wpływania na to, jak będzie wyglądać ich cela i rozkład zajęć. Aż 93 proc. z nich stało się bardziej aktywnymi i zadowolonymi. Czujemy się szczęśliwsi, jeśli bardziej efektywnie zarządzamy swoim czasem. Kiedy wstajemy późno, nie umiemy się zorganizować, dużo czasu poświęcamy na oglądanie telewizji, nie czujemy się dobrze, czujemy pustkę. - Szczęśliwi ludzie mają czas zaplanowany i wypełniony, są punktualni i skuteczni - mówi psycholog Michael Oxford z University Argyle. - Nieszczęśliwi ludzie odkładają sprawy na później i są nieefektywni. Dobra wiadomość jest taka, że taką postawę można zmienić.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze