fbpx

Źródło zdrowia i dobrego samopoczucia?

Żródło zdrowia i dobrego samopoczucia?
123rf

To, jak sobie radzisz ze stresem. Od tej umiejętności zależy, czy będziesz zdrowa i szczęśliwa.
– Nasze badania pokazują, że to, jak reagujemy na stres, bezpośrednio wpływa na stan zdrowia, jaki będziemy mieć za 10 lat – powiedział dr David Almeida. – I nie jest to zależne od naszego aktualnego zdrowia i samopoczucia.

Chodzi o to, że jeżeli masz dzisiaj mnóstwo spraw do załatwienia i się tym stresujesz, za 10 lat za to „zapłacisz” więcej niż ktoś, kto „ma tyle samo na głowie”, ale się tym zbytnio nie przejmuje.

– Większość badań na ten temat opartych jest na spostrzeżeniach z ostatniego miesiąca, my badaliśmy aktualny stres 2 tys. osób i monitowaliśmy grupę przez 10 lat – mówi dr Almeida. – Okazało się, że ludzie, którzy niemal codziennie ulegają stresowi, cierpią na przewlekłe problemy zdrowotne, najczęściej są to choroby układu krążenia. W najgorszym stanie są ci, którzy pod wpływem stresu pozostają zdenerwowani przez cały dzień. Osoby, po których stres „spływa” w ciągu godziny cieszą się dobrym zdrowiem.

Według naukowców młodzi ludzie bardziej się stresują niż starsi. Inteligentniejsi i z wyższym wykształceniem są na stres bardziej narażeni niż ci o słabszych zdolnościach poznawczych i z niższym wykształceniem. Jednakże młodzi ludzie, mimo iż częściej ulegają stresowi, lepiej sobie radzą niż starsi, bo znają narzędzia, aby sobie z nim poradzić. To jest właśnie najważniejsze – aby dowiedzieć się, jak zarządzać stresem.

Źródło: Penn State University

Uwolnij się od stresu – nasze sposoby – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze