1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

9 oznak toksycznego związku

123rf.com
Badania wskazują, że blisko 70 proc. ludzi uważa, że żyją w toksycznym związku. Ankietowani, którzy tak odpowiadają, czują, że w relacji cierpią. W jaki sposób? Oto 9 symptomów, które świadczą, że związek jest toksyczny.

1. Wrogość. To jest stan odwrotny do odczuwania bezpieczeństwa i komfortu, kiedy brak przestrzeni, żeby pokazać siebie prawdziwą. Gdy odczuwamy w związku wrogość, doświadczamy długotrwałego napięcia i stresu.

2. Krytyka i pogarda. Jesteś
krytykowana czy poniżana? Czujesz, że w żaden sposób nie możesz zadowolić partnera? Zawstydza cię publicznie? Wyśmiewa, dewaluuje twoją wartość? Jeśli tak, żyjesz w dysfunkcyjnej relacji.

3. Unikanie. Masz wrażenie, że partner cię unika. I fizycznie, wymigując się od kontaktu z tobą i emocjonalnie, mówiąc na przykład: „Oczywiście, kocham cię”, a ty tego w ogóle nie czujesz. Masz poczucie, że przez takie jego zachowania jesteś odrzucana
?
To brak prawdziwego kontaktu, co sprawia, że prawdziwy związek nie istnieje.

4. Sztywność. Czujesz, że twój partner żyje jakby w pancerzu, że nie można się do niego dopukać i porozumieć? Może jesteś w uzależnieniowym związku z narcyzem,
który ma problem z odczuwaniem, a ty z powodu swoich psychicznych deficytów jesteś wplątana w ten związek.

5. Wyzwiska. To wyraźna oznaka toksyczności w związku. Ranienie słowami zamiast pokojowego rozwiązywania konfliktu, kiedy komunikujemy swoje uczucia, wyklucza bliskość w relacji.
Świadczy natomiast o toksyczności.

6. Poczucie osamotnienia.
Jeśli żyjesz w związku, a czujesz się sama. Bo nie jesteś przytulana, nie masz wsparcia, nie czujesz się obiektem głębszego zainteresowania, to oznacza, że nie jesteście tak naprawdę razem.

7. Nadmierna kontrola.
Kiedy jeden z partnerów zachowuje się jak surowy, krytyczny rodzic, oznacza to, że nie spotkali się mężczyzna z kobietą jako dojrzali ludzie tylko odgrywane są toksyczne schematy z dzieciństwa.

8. Obwinianie
. Czujesz się przy partnerze ciągle czemuś winna i do czegoś zobowiązana, żeby tę winę jakimiś działaniami zmyć. To nie jest dobry znak.

9. Sekrety.
Jeśli twój partner cały czas owiany jest jakąś mroczną tajemnicą albo ty nie jesteś w stanie ujawnić się ze swoim związkiem, oznacza to że coś tu nie jest jasne i klarowne. Brak jest otwartości i szczerości. Pewnie w tym przypadku sama czujesz, że to toksyczny klimat, chociaż boisz się do tego przyznać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze