1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Seks
 4. >
 5. 10 zasad szczęśliwego związku: Dbałość o czuły seks

10 zasad szczęśliwego związku: Dbałość o czuły seks

123rf.com
123rf.com
Seks dla większości z nas jest istotną częścią partnerstwa, dla niektórych nawet najważniejszą. To pożądanie i namiętność w czystej postaci, silna potrzeba, która szuka zaspokojenia. Seksualność bardziej niż cokolwiek innego łączy nas z kołem życia, jest jego motorem – stawaniem się i przemijaniem. A gdy płodzimy i rodzimy dzieci, to seksualne spotkanie sięga dalej niż nasze własne życie.

Trzecie przydatne działanie: Dbałość o czuły seks

Ten aspekt seksualności nie będzie jednak priorytetem w naszych dalszych rozważaniach; zajmiemy się wyłącznie możliwościami, które pozwolą uczynić związek cielesny z partnerem bardziej czułym, odprężającym, a przez to spełnionym. Także w tym wypadku podstawowe zasady buddyzmu znajdą się w centrum uwagi, bowiem: uważność, szacunek, opanowanie i cierpliwość to wartości nieodzowne dla istnienia zadowalającej relacji cielesnej.

Najpierw musimy dokładnie wiedzieć, jakie jest nasze własne wyobrażenie o seksualności; dobrze gdy znamy swoje ciało, gdy mamy świadomość, jaki dotyk nas podnieca, co odczuwamy jako piękne i namiętne, jakie fantazje temu towarzyszą. Trzeba dowiedzieć się też, co seksualność oznacza dla naszego partnera.  Nie działa to bowiem automatyczne tak, że to co przyjemne dla nas, jest też takim dla niego. Może chce czegoś innego albo sam nie wie, co jest dla niego dobre i co dostarcza mu seksualnego zadowolenia. Musimy więc delikatnie i ostrożnie dowiadywać się, co sprawia przyjemność partnerowi, a co go zniechęca. Na polu seksualności należy szczególnie respektować odrębność drugiego człowieka, spokojnie i cierpliwie pracować nad związkiem cielesnym z nim. Trzeba przy tym mieć na uwadze wszystkie inne sprawy związane z partnerstwem. Często w łóżku nie jest tak, jak byśmy tego chcieli. Dzieje się tak, ponieważ w naszym związku występują problemy, które mają swoje źródło poza sypialnią.

Nieuczciwość czy podejrzenie niewierności działają bardziej niekorzystnie na namiętne współżycie dwojga ludzi niż stres w pracy, brak czasu czy małe dzieci. Spełnionej seksualności nie można nauczyć się z podręcznika; nie jest też kwestią techniki, czy para odczuwa przyjemność w łóżku, czy nie. Gdy dobrze funkcjonuje związek, to na ogół seks także jest udany. Zdarza się jednak dość często, że w związku wprawdzie nie wszystko jest w porządku, ale seks nadal satysfakcjonuje partnerów. Jednak występowanie poważnych problemów w życiu erotycznym, gdy w związku dwojga ludzi wszystko układa się dobrze – jest raczej mało prawdopodobne. Czy istnieje w tym wypadku duża różnica między kobietami a mężczyznami? Naturalnie istnieją różnice, tak jak we wszystkich innych obszarach życia. Różnimy się wprawdzie, ale kobiety i mężczyzn więcej łączy, niż dzieli – tak samo szukają zaspokojenia swojego pożądania i tak samo znajdują szczęście i zadowolenie, gdy ich relacje z partnerem/partnerką są udane.

Seksualność jest kwestią drażliwą także z tego powodu, że miłość fizyczna może nas zranić. Absolutnie otwieramy się na drugiego człowieka i wtedy właśnie bardzo potrzebujemy bezpieczeństwa oraz pewności. To dlatego każda niewierność głęboko nas porusza i sprawia cierpienie nie tylko osobie oszukanej. W wielu związkach seksualność jest wykorzystywana także jako instrument walki o władzę. Odsuwamy się od partnera, unikamy kontaktów, próbujemy uzależnić go od siebie. Na dłuższą metę takie zachowanie zakłóca podstawę szczęśliwego związku tak samo jak niewierność. Jeszcze inne niebezpieczeństwo czai się, gdy mówimy o seksualności w związku. Nawet gdy staramy się wychodzić naprzeciw życzeniom i potrzebom drugiej osoby, to i tak wielu parom trudno jest utrzymać żywe relacje seksualne przez cały czas. A gdy ze związku powstaje rodzina, to prawdziwym wyzwaniem staje się znalezienie czasu na wspólne miłosne chwile. W tym miejscu mówimy – jako autorzy tej książki – z własnego doświadczenia: seks zawsze był dla nas ważnym elementem naszych związków. Ale przy dzieciach nie pozostaje na tę najpiękniejszą rzecz na świecie zbyt wiele czasu. Nie sposób nigdy przewidzieć, jak długo będą spać nasze kochane maleństwa. Albo ile czasu minie, zanim kolejny maluch zacznie wrzeszczeć, ponieważ jest głodny. A gdy już wreszcie uda nam się któregoś dnia wysłać maluchy do babci, by mieć nareszcie „wolną chatę” – to jednemu z nas zamykają się oczy ze zmęczenia. Pocieszające jest jednak to, że – jak uczy doświadczenie – uda się kiedy indziej i to bez żadnych przeszkód. A do tego czasu pomóc może jedynie ćwiczenie cierpliwości i branie wszystkiego z humorem. Najważniejsza lekcja z całej tej sytuacji może brzmieć: nie przeceniajmy zbytnio roli seksu.

Pięć pytań dotyczących seksualności

 1. Czy znasz seksualne życzenia i upodobania partnera/ partnerki
 2. Jakie są twoje wyobrażenia o spełnionej seksualności?
 3. Co sprawia tobie i twojemu partnerowi/partnerce najwięcej przyjemności?
 4. Jakie problemy z seksem występują w twoim związku?
 5. Czy umiecie otwarcie rozmawiać o waszym życiu seksualnym?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze