1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Religia a wybór partnera

Religia a wybór partnera

123rf.com
Czy religia jest ważna w relacjach? Czy katolicy szukający partnera są otwarci na inne wyznania, niepraktykujących lub niewierzących? Czy ateista zwiąże się z osobą głęboko wierzącą?

Największe w Polsce internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przeanalizowało profile pół miliona swoich użytkowników, z których 44% nie praktykuje wiary katolickiej, a 49% deklaruje życie w zgodzie z zasadami kościoła katolickiego. Co wynika z tych badań?

Tylko 2% praktykujących katolików dopuszcza związek z katolikiem na papierze. Podobne podejście deklarują wobec związków międzywyznaniowych – z wyznawcą innej religii zwiąże się co setny  praktykujący. A aż 97% szuka praktykującego partnera. Dużo mniej konserwatywni w swoich partnerskich deklaracjach wydają się być prawosławni: 43% poszukuje partnera prawosławnego i protestanci – 50% z nich zwiąże się tylko z protestantem. Jak widać z powyższych danych, polscy chrześcijanie poszukują w związku partnerskim wspólnoty także religijnej. Nadmienić także warto, że 41% prawosławnych i 30% protestantów deklaruje chęć stworzenia związku właśnie z praktykującym katolikiem.

Czy w tej sytuacji praktykującym katolikom najłatwiej znaleźć partnera? Okazuje się, że katolicyzm jest religią, którą u partnera świadomie wybierają wyznawcy wszystkich wiar. Tezę tę potwierdzają także deklaracje co do pożądanej wiary partnera u osób, które nie wierzą w ogóle – 35 % ateistów chce związać się z osobą niewierzącą, ale aż 34% w tej grupie szuka praktykującego katolika,  30% wybierze najchętniej niepraktykującego partnera. Praktykujący katolicy mają największe powodzenie  wśród niepraktykujących. Aż 70 % pytanych preferuje praktykującego partnera. Duża tolerancja charakteryzuje Żydów – tylko 20% z nich zwiąże się tylko z Żydem, a 39% w kryteriach wyszukiwania wskazuje praktykującego katolika.

 – Na pozór zaskakujące wyniki nie są niczym  dziwnym. To normalne zjawisko psychologiczne,  że najchętniej nawiązujemy bliskie relacje z podobnymi sobie – ze względu na rasę, przekonania polityczne czy religię – tłumaczy dr Agata Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego. –  Należy także pamiętać, że powojenna Polska jest krajem nieznacznie zróżnicowanym pod względem religijnym. Katolicyzm jest religią dominującą, a jej wyznawcy, praktykujący bądź nie, mają mało okazji, żeby zetknąć się z osobami innej wiary. W deklaracjach są zatem niechętni wobec związków mieszanych, co nie znaczy, że tak jest w praktyce. Miłość ma swoje prawa i Polacy nie są pod tym względem zasadniczo różni od innych, coraz bardziej zsekularyzowanych narodów europejskich. Doświadczenie osobiste najczęściej bierze górę nad hipotetycznymi deklaracjami  –  wyjaśnia.

Gdy religia należy do  głównych wartości partnerów, brak wspólnego mianownika w tej dziedzinie może zachwiać solidnym związkiem, zaburzać harmonijne wychowanie dzieci lub różnić partnerów w wieku seniorskim. Warto więc sprawdzić dopasowanie i porozumienie w kwestiach wiary. Umożliwia to Test Doboru Partnerskiego MyDwoje.

mat.pras.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze