1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Seks

W związku z nadwrażliwcem

123rf.com
Amerykańska psycholog Elaine N. Aron, która od wczesnych lat 90. bada nadwrażliwość emocjonalną, uważa, że dotyka ona około 20 % populacji. Prawdopodobieństwo, że trafimy na osobę nadwrażliwą jest więc dość duże. O czym pamiętać, gdy jesteś w związku z nadwrażliwcem?

Badanie, którego wyniki opublikowano w 2014 r. w specjalistycznym serwisie Brain and Behavior, pokazało, że emocje nadwrażliwców związane są z pracą partii mózgu odpowiedzialnych za empatię i świadomość. A to oznacza, że nadwrażliwcy nie mogą nic poradzić na swoją nadwrażliwość. Związek z nadwrażliwcem oznacza wspieranie go w sytuacji, gdy emocje go przerastają. On sam będzie zresztą najlepszym słuchaczem i podporą, kiedy ty będziesz będziesz potrzebować wypłakać się na czyimś ramieniu.

 1. Nadwrażliwcy płaczą częściej niż inni. Ze smutku, z radości, z wściekłości. Mocniej odczuwają i w efekcie mocniej reagują.
 2. Nie każdy nadwrażliwiec jest introwertykiem. Według badań dr Aron 30 % z nich jest raczej ekstrawertycznych.
 3. Wyczuwają najmniejsze wahania nastrojów i zmiany w otoczeniu. Jeśli w sms-ach zazwyczaj używasz emotikonów, nie robisz błędów i pamiętasz o przecinkach, to nadwrażliwiec od razu zauważy brak „buźki" i literówki.
 4. Nie znoszą horrorów. Wysoka wrażliwość i empatia sprawiają, że dreszczowce i inne brutalne filmy są dla nadwrażliwców nie do zniesienia. Pamiętaj o tym, gdy wybieracie się do kina.
 5. Trudno podejmują decyzję. Lęk przed podjęciem złej - według nich - decyzji potrafi ich sparaliżować nawet w zwykłej sytuacji. Czasem nawet wybór dania w restauracji albo książki na prezent wydaje się zbyt trudny.
 6. Nie znoszą hałasu. Głośna muzyka, hałaśliwa rozmowa przy sąsiednim stoliku, sygnał karetki - to tylko przykłady dźwięków, które dodatkowo rozstrajają nadwrażliwców.  Nadwrażliwcom trudno jest funkcjonować w chaotycznym środowisku i wśród nadmiaru bodźców.
 7. Potrzebują głębokich relacji.Dla nadwrażliwca ważne są poważne rozmowy, zastanawianie się nad relacją, życiem, wspólne omawianie codzienności. Rutyna w związku jest nudna.
na podst. Huffington Post

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze