1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Ilu partnerów seksualnych ma przeciętny Polak?

fot.123rf
Polacy deklarują, że ich średnia liczba partnerów seksualnych w życiu wynosi 4,28 i przyznają się do średnio dwóch stałych, czyli trwających dłużej niż 6 miesięcy związków – tak wynika z najnowszego raportu prof. Zbigniew Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011”.

- Statystycznie mamy coraz więcej partnerów seksualnych w ciągu życia, w porównaniu na przykład z pokoleniem naszych rodziców, czy dziadków, ponieważ… mamy na to więcej czasu. – wyjaśnia seksuolog Anna Golan. - Okres trwający od inicjacji seksualnej (pierwszego razu) do zawarcia małżeństwa jest coraz dłuższy. Wcześniejsze pokolenia pobierały się 5-10 lat wcześniej. My mamy więcej czasu na zbieranie seksualnych doświadczeń i poznawanie kolejnych partnerów.

Według danych z 1997 roku statystyczna Polka inicjowała po 19 roku życia, Polak około rok wcześniej. Cztery lata później próg ten obniżył się nieznacznie, o około miesiąc. W 2005r. średni wiek inicjacji wyniósł odpowiednio: 18,83 dla kobiet i 18,06 dla mężczyzn. W 2001 roku wyniki badań profesora Izdebskiego wskazywały, że średnia liczba partnerów seksualnych w Polsce wynosi 4,5 dla populacji do 49 roku życia.

- Prawdopodobnie mężczyźni deklarowali większą ilość partnerek niż kobiety partnerów seksualnych. Jest to powtarzająca się prawidłowość w tego typu badaniach. Na przykład w Czechach 1993 r. mężczyźni deklarowali, że uprawiali seks z 10 kobietami. W 2011 roku Czesi przyznawali, że mieli dziewięć partnerek seksualnych. Czeszki w 1993 r. miały przeciętnie pięciu partnerów i wynik ten nie zmieniał się w kolejnych latach badań. Powstają pytania: z kim mężczyźni mieli seks, jeśli kobiety podają zdecydowanie mniejszą liczbę partnerów? Czy badani świadomie podają nieprawdziwe dane? Myślę, że rozbieżności wynikają raczej z tendencji kobiet do „zapominania” o pewnych zdarzeniach, np. „to był tylko jeden raz”, „nie byliśmy związani emocjonalnie”, „pieszczoty to nie seks”. Mężczyźni mają z kolei tendencję do przeszacowywania skali swoich doświadczeń. Stąd więcej zdarzeń zaliczą do kategorii: seks. Obie płcie spełniają w ten sposób oczekiwania społeczne i podtrzymują swój pozytywny obraz i dobrą samoocenę.

Zdaniem seksuolożki więcej o seksualności Polaków powiedziałaby nam informacja o najczęstszej odpowiedzi podawanej przez obie płcie:

- Warto zauważyć, że tak naprawdę nikt nie miał 4,5 partnera. Ta konkretna liczba może nikogo nie dotyczyć. Spora grupa badanych mogła deklarować 1-2 partnerów, prawdopodobnie część deklarowała kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu partnerów seksualnych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze