1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Jak odzyskać zaufanie partnera?

123rf
Zawiodłaś, a twój partner to odkrył. Oszukałaś, zdradziłaś, byłaś nielojalna. Jednak dalej chcesz z nim być. Dobrą wiadomością jest to, że on również. Złą wiadomością jest to, że ci nie ufa. Jak odzyskać jego zaufanie?

Aby odbudowywać to, co zostało uszkodzone, najpierw trzeba sobie samej zadać trudne pytania?

1. Dlaczego to zrobiłaś? (Uświadomienie sobie tego jest istotne.) 2. Jak ma się twoje poczucie wartości? (W kontekście wieku, atrakcyjności.) 3. Jak wygląda wasze życie seksualne? 4. Czego brakuje w waszym w związku? (Tego prawdopodobnie wypatrujesz poza nim.)

Po przejściu procesu zrozumienia swoich decyzji i zachowań, przeproś z całego serca partnera. Kiedy wiesz, dlaczego tak się stało, łatwiej będzie ci wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Twoje przeprosiny nie powinny zawierać żadnych wymówek, ani nie powinnaś minimalizować problemu. W ten sposób pokażesz, że naprawdę żałujesz i nie chcesz, żeby sytuacja się powtórzyła. Bądź przygotowana, że partner będzie zadawał ci pytania. To delikatna przestrzeń, mów szczerze, ale uważaj, żeby dodatkowo go nie zranić. Jeśli boicie się takiej rozmowy, możecie skorzystać z pomocy terapeuty, pracującego z parami.

Miej świadomość, że partner potrzebuje czasu, żeby przeżyć i zaakceptować to, co się stało. Pozwól mu na to, szanując jego uczucia. Okaż mu cierpliwość i wyrozumiałość. Nie masz kontroli nad tym, ile czasu on potrzebuje, żeby odzyskać zaufanie do ciebie. To, co możesz zrobić, to przyjęcie spójnej i niezawodnej postawy. Bądź otwarta, mów co robisz, co planujesz. Pokaż mu, że zmieniłaś się, że czegoś się nauczyłaś. To sprawi, że on mniej będzie się bał ponownego przeżycia bólu.

Dajcie sobie czas na przyjęcie smutku, który został spowodowany przez zdradę czy oszustwo. U partnera może pojawić się również gniew, który pozornie może wydawać się nie związany z tym, co się wydarzyło. Licz się z tym, że będziecie doświadczać huśtawki nastrojów. Może się wydawać, że wszystko wróciło już do normy, a wcale tak nie będzie. Gdy zauważysz, że partner cały czas cierpi, zapytaj czy możesz mu pomóc. Dowiedz się, czy możesz coś zrobić, żeby go ukoić. Taki gest pomoże uzdrowić wasz związek. Jednocześnie jednak nie pozwól się nadmiernie obwiniać i bez końca karać. Jeśli starasz się naprawić skutki zdrady, okazując partnerowi uczucia, należy ci się wybaczenie. Odpowiedzialne, pełne empatii i cierpliwości dla obu stron przejście przez czas odzyskiwania zaufania, może w ostatecznym rozrachunku wzmocnić relację.

Czy umiałabyś zdradzić? Dlaczego kobiety zdradzają? - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze