1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Czym jest dziewictwo?

123rf.com
123rf.com
Żyjemy w kraju, w którym dzieciom od najmłodszych lat każe się powtarzać frazę „Maryja zawsze dziewica”, więc wychowuje się je w duchu kultu dla kobiety, o której wartości świadczy to, że urodziła, nie uprawiając seksu.

„Czystość” i „cnota” to kategorie ściśle religijne, które zakładają, że sfera seksualna musi być brudna i niemoralna. W ciągu setek lat podejście do dziewictwa się zmieniało, lecz w XXI wieku dawne mity i stereotypy nadal istnieją. Organizują one naszą świadomość i są problematyczne szczególnie dla młodych ludzi.

Dziewictwo kobiety rozumie się najczęściej jako fakt nieprzeżycia waginalnego stosunku seksualnego (penetracji pochwy za pomocą penisa), czego dowodem ma być obecność nienaruszonej błony dziewiczej. Jest to wyłącznie kulturowa, a nie medyczna interpretacja! Kobiety faktycznie są jedynymi istotami, które posiadają błonę, jednak nie istnieje żadna oficjalna teoria naukowa tłumacząca to zjawisko. Nie wiadomo, jaka jest jej funkcja. Błona może mieć różne kształty i być różnej wielkości. Bardziej lub mniej zasłania ona wejście do pochwy, a niektóre kobiety rodzą się bez niej. W związku z jej niejednorodną budową ani partner ani lekarz nie są w stanie stwierdzić, czy kobieta uprawiała już seks waginalny, czy nie. Nie da się tego ani zobaczyć, ani zbadać.

Młodzi chłopcy pytają się czasami niepewni, jak poznać, czy dziewczyna jest dziewicą, czy nie. Jedyną metodą pozostaje rozmowa i uwierzenie w to, co zapytana mówi. Krew lub jej brak podczas pierwszego stosunku o niczym nie świadczą. Może się pojawić, ale przeważnie tak nie jest. Obfite krwawienie również się zdarza, jednak wtedy koniecznie należy jechać do lekarza.

Mimo że istnieje coraz większe przyzwolenie na seks przedmałżeński, myślenie o dziewictwie jako o czymś cennym nie mija. Cały czas nastolatki wychowywane są w duchu „utrzymania” dziewictwa dla tego jedynego, wyjątkowego mężczyzny. Te, które tego nie robią, określane są mianem „puszczalskich” i się „nie szanują” (określeń wulgarnych nie będę przytaczać). Rodzice może nie chcą wierzyć w to, że wiele nastolatek wybiera inne metody współżycia, żeby pozostać „dziewicami”. Seks oralny i analny to coraz powszechniejsze praktyki, na które dziewczyny decydują często bez  entuzjazmu, lecz żeby „zachować” błonę.

W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń nastolatek, które swoje dziewictwo traktują jako inwestycję. Szczerze piszą o tym, że potrzeba im pieniędzy i chcą sprzedać swój pierwszy raz. Jak wielu jest chętnych i czy faktycznie transakcje dochodzą do skutku – trudno powiedzieć. Jeżeli dojrzali mężczyźni szukają kontaktu z dziewicami, może to świadczyć o tym, że chcą w ten sposób zagłuszyć swoje seksualne kompleksy. Celowy wybór kobiety niedoświadczonej pozwala w ich mniemaniu uniknąć porównania z innymi partnerami i zostać zapamiętanym na całe życie.

Czy osoba, która uprawia seks oralny i analny nadal jest dziewicą? Czy dziewictwo to tylko kawałek błony zasłaniającej pochwę? Dlaczego sam fakt wprowadzenia penisa do pochwy ma zmieniać kobietę – dodawać jej wartości lub ją degradować? Czy dziewictwo u mężczyzn oznacza również brak dotychczasowych kontaktów waginalnych? Jak rozumieją dziewictwo osoby homoseksualne i transpłciowe? Jak podchodzą do tego osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej? Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te pytania. Dziewictwo należy traktować jako symbol, który każdy/każda wypełnia swoim znaczeniem. Szczególnie ważne jest otwarte rozmawianie z dziećmi na ten temat, żeby miały okazję wypracować sobie własne zdanie i w przyszłości nie musiały się borykać z krzywdzącymi stereotypami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze