1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Krzywdzenie emocjonalne

Krzywdzenie emocjonalne

123rf
Nadużycia emocjonalne są często trudne do uchwycenia. Czasami nie jesteśmy ich do końca świadomi. Jak je rozpoznawać w związkach? Odpowiedz na poniższe pytania.

1. Upokorzenie, degradacja, negowanie, osądzanie, krytyka Czy partner ośmiesza cię przed innymi? Czy dokucza ci, posługując się sarkazmem? Czy kiedy czujesz się urażona, mówią, że "to był tylko żart" i że jesteś zbyt wrażliwa? Czy traktuje lekceważąco twoje opinie, przemyślenia, sugestie?

2. Dominacja, kontrola, zawstydzanie Czy czujesz, że partner traktuje cię jak dziecko? Czy on ciągle poprawia się lub wyznacza kary, bo twoje zachowanie jego zdaniem jest niewłaściwe? Czy czujesz, że musisz uzyskać jego zgodę, zanim podejmiesz jakąś decyzję? Czy on kontroluje twoje wydatki? Czy traktuje cię gorzej niż innych? Czy uważa, że zawsze ma rację? Czy wypomina ci błędy z przeszłości? Czy umniejsza twoje osiągnięcia, aspiracje, plany, a nawet to, kim jesteś? Czy komentuje z dezaprobatą twoje zachowanie
? Czy oskarża cię za nierozsądne żądania lub oczekiwania? Czy wmawia ci nieprawdę? Czy okazuje ci brak szacunku? Czy ma problem, żeby cię przeprosić? Czy wini cię za swoje problemy i nieszczęścia?

3. Emocjonalny dystans, izolacja, emocjonalne porzucenie, zaniedbanie Czy wycofuje się z relacji i nie okazuje uczuć? Czy odmawia spełniania twoich próśb i wykorzystuje to, żeby cię ukarać? Czy gra ofiarę, żeby nie brać odpowiedzialności za swoje czyny i postawę? Czy nie zauważa, jak ty się czujesz? Czy nie okazuje empatii
?

4. Współzależność
Czy partner traktuje cię jak "przedłużenie" siebie? Czy wkracza w twoje granice? Czy kontroluje to, co robisz? Czy wymaga ciągłego kontaktu?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze