Jak antykoncepcja wpływa na seks?

fot.123rf

Najdziwniejsze metody zabezpieczające przed zajściem w ciążę? Nawóz krokodyla
i gałązki akacji z daktylami i miodem. Tak sprawa wyglądała w starożytnym Egipcie.
A jak to jest dzisiaj? Choć wachlarz możliwości jest szeroki, to nadal antykoncepcja pozostaje w gestii kobiety. I jak to wpływa na seks?

W egipskim papirusie z Kahun autor zalecał kobietom stosowanie metody antykoncepcyjnej w postaci mieszaniny nawozu krokodyla z miodem i solą. Powstała substancja przypominała konsystencją gumę, którą wkładano do pochwy. Papirus Ebersa zalecał stosowanie mikstury złożonej z czubków gałązek akacji, daktyli, miodu, umieszczonej na kawałku wełnianej tkaniny, a następnie aplikowanej do pochwy. Obecnie, w XXI wieku, metod jest wiele – od naturalnych, opartych na kalendarzyku małżeńskim (liczenie dni cyklu) i samoobserwacji kobiety (temperatury i śluzu szyjkowego), po metody mechaniczne (kapturki naszyjkowe i krążki dopochwowe), chemiczne (globulki i żele dopochwowe, które stanowią barierę dla plemników i mają własności plemnikobójcze), metody ingerujące w cykl hormonalny (pigułki antykoncepcyjne, implanty, plastry i zastrzyki hormonalne oraz spirale dopochwowe) i wkładki wewnątrzmaciczne. Nadal piłka jest po stronie kobiet – w przeważającej większości to one biorą na siebie kwestię zabezpieczenia, bo w razie jego nieskuteczności to one ponoszą największe konsekwencje.

Wspólna decyzja

Jeśli mówimy o stałym związku, podstawą powinno być to, aby o rodzaju antykoncepcji zadecydować wspólnie. Odpowiedzialny i świadomy mężczyzna przedyskutuje temat razem z partnerką lub nawet wybierze się z nią na wizytę do ginekologa. Najlepiej razem podjąć decyzję, co można zrobić, żeby zapewnić sobie komfort współżycia. Bo kobieta powinna decydować się na ciążę wtedy, gdy jest w takim momencie swojego życia emocjonalnego, że czuje się na to gotowa, i w takim punkcie kariery, że może sobie pozwolić na przerwę. Rodzaj antykoncepcji zależy też od stanu zdrowia kobiety, siły libido i współżycia oraz znaczenia seksualności w hierarchii potrzeb.

Są kobiety, u których występuje silny lęk przed zajściem w ciążę. Do tego stopnia, że nie pozwala im skupić się na doznaniach podczas seksu. Może to być następstwem złego procesu socjalizacji. Przykład? Para zgłosiła się do seksuologa z powodu zaburzeń erekcji. Okazało się, że kobieta kazała partnerowi zakładać dwie prezerwatywy, co powodowało u niego ucisk. Na dodatek współżyli wyłącznie w czasie dni niepłodnych wyznaczonych na podstawie kalendarzyka małżeńskiego, a ona stosowała dopochwowy krem antykoncepcyjny oraz tabletki antykoncepcyjne.

Brak wiedzy i lęk może skutkować kuriozalnymi wyborami. Dlatego warto najpierw sprawdzić wskaźnik Pearla, który pokazuje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w przeliczeniu na 100 kobiet stosujących daną metodę przez okres pierwszych 12 miesięcy jej używania. Przykładowo przy skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich zaleceń w przypadku tabletki antykoncepcyjnej to zagrożenie wynosi 0,1–0,2, plastra antykoncepcyjnego – 0,59–0,99, spirali hormonalnej – 0,09–0,11, żeli i pianek – 6–26, prezerwatywy – 3–14.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »