fbpx

Jak naprawić szkody po kłótni?

Jak naprawić szkody po kłótni?
123rf.com

Znowu się pokłóciliście, a ty czujesz, że zwykle „przepraszam” i próba puszczenia awantury w niepamięć to za mało. Chcesz spróbować czegoś nowego?

  • zacznij od najtrudniejszego – od niedopuszczenia do kłótni. Czasami emocje biorą górę, zwłaszcza gdy jedna strona zrobi lub powie coś, co przeleje czarę. Ale umiesz już ważyć, które sytuacje są warte kłótni a które nie. Gdy czujesz, że wokół błahostki narasta napięcie – uspokój się. Ostudź emocje. Spróbuj zniwelować napięcie obróceniem wszystkiego w żart, spróbuj rozbawić partnera. Może – gdy ochłoniecie – zgodzicie się, że szkoda tracić czas na kłótnię o drobiazgi.
  • przepraszać po kłótni już umiecie. A czy potraficie przeprosić zanim ona wybuchnie? Czy potraficie sprostać sytuacji i zamiast „rozdmuchać” sprawę, po prostu zachować się dorośle, wziąć na siebie odpowiedzialność i zwyczajnie przeprosić za niepotrzebne zamieszanie? „Przepraszam, masz rację” – powiedziane zanim zagęści się atmosfera, bez ironii może uratować sytuację i wieczór.
  • rozmowa. Gdy już ochłoniecie po kłótni albo ją zażegnacie, nie zostawiajcie tematu. Wróćcie to tej sytuacji gdy już będziecie czuli, że druga strona podoła rozmowie. I porozmawiajcie o prawdziwej przyczynie kłótni. Często coś jest pretekstem do wybuchu, ale powód może dotyczyć czegoś zupełnie innego: jeśli twój partner zrobił ci ostatnio awanturę o to, że podczas kolacji z nim odpisujesz na smsy, to może wcale nie chodzi o twoje niegrzeczne zachowanie przy stole; może jest zazdrosny o kogoś, o flirt z kimś ostatnio cię posądził na imprezie u przyjaciół.
  • podczas każdej kłótni potrafią uwidocznić się nasze najgorsze cechy, nasz trudny charakter i nasze okrutne zachowanie. Nawet gdy się pogodzicie, obraz kłótni zostaje w głowie. Spróbujcie dać sobie tyle dobra i ciepła ile to możliwe, by odbudować zaufanie w osobie, na której wam przecież zależy.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze