fbpx

Wyniki ankiety na temat zdrady

Oj, działo się! Blisko półtora tysiąca osób wypełniło naszą ankietę dotyczącą zdrady – bardzo dziękujemy! Gorąca dyskusja toczyła się na forum i pod artykułami o jej mechanizmach, przyczynach i skutkach. Co ważne – nie jest to już temat tabu, a zgromadzona wiedza na pewno pomoże lepiej zrozumieć nasze zachowania w związkach.
Jeszcze kilkanaście lat temu łatwo było określić, czym jest zdrada. Dzisiejszy świat i jego techniczne możliwości sprawiły, że aktem niewierności może być uznana nawet wymiana sms-ów lub wirtualna randka. No, właśnie! Pojawiły się w naszym języku zupełnie nowe pojęcia – ot, choćby singiel.

Obyczajowość złagodziła swoje rygory i oceny. Wydaje się, że zdrada stała się prostsza, jest więcej możliwości, by do niej doszło, a i odkryć ją jest także zdecydowanie łatwiej. Może nie ukrywa się też jej tak starannie jak kiedyś, bo konsekwencje nie są bardzo dotkliwe. Ale czy jej istota, przyczyna – stały się inne wraz z postępującymi zmianami cywilizacyjnymi, kulturowymi i obyczajowymi? Jakie niesie ze sobą skutki, nie tylko dla poszczególnych związków, ale i dla nas wszystkich? Tego chcieliśmy się dowiedzieć, przygotowując pytania. Oczywiście – najbardziej interesowały nas opinie mężczyzn „po czterdziestce”. I oni najliczniej (blisko 86%) odpowiedzieli na ankietę. W większości byli to ludzie z dużych miast, głównie z wyższym i średnim wykształceniem. Cieszy fakt, że nasi odbiorcy to ludzie otwarci, o szerokich horyzontach, chętnie odpowiadający na trudne i kontrowersyjne pytania. Tym cenniejsze są wyniki ankiety. Warto też dodać, że opinie mężczyzn przed i po czterdziestce są do siebie bardzo zbliżone.

Faceci są zgodni – zdrada jest zła. Niektórzy uzależniają swoją ocenę od konkretnej sytuacji, ale tylko niecałe 12% uważa, że „zdrada nie jest niczym złym”. Okazuje się więc, że nieprawdziwy jest stereotyp samca biologicznie „skazanego” na nieustanne zmiany partnerek i usprawiedliwiającego w ten sposób liczne zdrady. To ważna i optymistyczna informacja!

Znakomita większość mężczyzn kojarzy zdradę z kontaktem seksualnym i – niezależnie od sytuacji – to on decyduje o negatywnej ocenie zachowania. Aż ponad 81% facetów traktuje jako zdradę „posiadanie stałej przyjaciółki do łóżka”, ale dotykanie striptizerki zaledwie ok. 14%.

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Okazuje się, że powodów może być bardzo wiele – od wygaśnięcia uczucia w związku (blisko 65%), do chęci sprawdzenia się (34%).

Jesteśmy raczej zgodni: do zdrady nie należy się przyznawać – tak twierdzi blisko 70% mężczyzn. Niecałe 23% panów ma wyrzuty sumienia i uważa, że trzeba wyjawić zdradę „bo tak jest uczciwie” lub „tego żałują”. 7% przyzna się, gdy będą przyparci do muru.

Mężczyźni nie są specjalnie gotowi do wybaczania zdrady , a zdrad wielokrotnych – szczególnie. „Nigdy” – twierdzi ponad 30% ankietowanych. Co piąty facet wielkodusznie wybacza „dla dobra dzieci”. Cóż – trudne to zadanie…

Może się to wydawać dziwne, ale od samego początku „dopuszczamy” w naszych związkach zdradę i utrzymywanie tajemnic – tylko 49% mężczyzn jest zdania, że „należy sobie całkowicie ufać, inaczej związek nie ma sensu”. 27% twierdzi, że lepiej nie wiedzieć , co robi partner.

Nasi ankietowani przeczą lansowanej ostatnio opinii, jakoby to zdradzany sam był sobie winien – uważa tak tylko 2% facetów po 40. 41% jednoznacznie przypisuje winę zdradzającemu, ale aż 57% upatruje winy po obu stronach barykady.

Nie ma wątpliwości – zdrada jest powszechnie obecna wokół nas: niemal 96% facetów po 40. twierdzi, że znają kogoś, kto dopuścił się zdrady. Z drugiej jednak strony o własnej zdradzie nie rozmawiamy już tak chętnie – ponad 41% ankietowanych stwierdziło, że nie wzięło by udziału w anonimowej (!) ankiecie na temat osobistych zdrad.

Jedno jest pewne – ankieta okazała się bardzo interesująca: wzięła w niej udział duża grupa czytelników (także kobiet!) i okazało się, że mają oni w tej materii wiele do powiedzenia, widzą wielowymiarowość zjawiska, nie unikają trudnych pytań i szukają na nie odpowiedzi.

Ankietę uzupełnił cykl artykułów przedstawiających zdradę w bardzo różnych aspektach, a towarzyszące tekstom komentarze i gorące dyskusje na forum pokazały, że temat budzi wiele kontrowersji, emocji i refleksji, a facet po 40. to człowiek nowoczesny i otwarty na świat. Wiele wypowiedzi dowodzi, że temat jest bardzo żywy i skłania do przemyśleń.

Artykuł pochodzi z serwisu Facetpo40.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze