1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. 7 prawd o przejadaniu się

7 prawd o przejadaniu się

123rf.com
Jedzenie służy nam do świętowania, nagradzania się, pocieszania, „leczenia”. Tymczasem jest ono po prostu jedzeniem. Jego zadaniem jest dostarczać nam energii do życia, jest jednym z jej źródeł. Mike Bundrant, coach i trener NLP uważa, że przejadanie to poważna sprawa.

Kiedy jedzenia używamy do czegoś innego niż do najedzenia się, łatwo wpaść w pułapkę przejadania się. Pomóc nam może świadomość tego, co się z nami dzieje. Żeby wstrząsnąć swoimi przejadającymi się klientami, Mike Bundrant uświadamia im 7 prawd o przejadaniu się.

1. Przejadanie się to nie nagroda tylko kara

Kiedy to robimy, nie mamy na względzie naszego dobra, więc przejadanie nie może być nagrodą. A skoro nią nie jest i nam szkodzi, więc jest karą. Za co się karzemy? Każdy zna swoją odpowiedź.

2. Przejadanie się jest autosabotażem

Oprócz zwykłej kary, jaką wymierzamy sobie przejadaniem się, szkodzimy sobie głębiej. Gdy organizm otrzymuje zbyt dużo jedzenia, czujemy się ospali, psychicznie słabi a nawet zawstydzeni lub bezwartościowi. Martwimy się o to, jak będziemy oceniani. Tracimy pewność siebie.

3. Przejadanie się jest oznaką niedojrzałości

To dzieci za sprawą swojej naturalnej psychicznej niedojrzałości nie mają jeszcze kontroli nad impulsami i domagają się natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb. Kiedy jesteśmy niedojrzałymi dorosłymi, nie jesteśmy w stanie odmówić sobie ciasteczka.

4. Przejadanie się jest egocentryczne

Mamy bowiem na względzie tylko swój impuls, nie myślimy o tym, że nie dbając o siebie i własną dojrzałość, w konsekwencji szkodzimy także wszystkim swoim relacjom.

5. Przejadanie się jest przemocą

Tak, to przemoc wobec własnego ciała, które zmuszone jest do radzenia sobie z nadmiarem jedzenia. Przejadanie prowadzi do otłuszczenia wątroby, nadwyrężenia trzustki, kręgosłupa, kolan, zatykania tętnic, zanieczyszczania krwi.

6. Przejadanie się jest publicznym wyznaniem, że brak nam samokontroli

Tak, są przecież widoczne tego dowody. 7. Przejadanie się jest powolnym samobójstwem

Badania wskazują, że blisko 20 proc. przyczyn przedwczesnych zgonów to nadmierna masa ciała.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze