1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

fot. iStock
Higiena jamy ustnej to nie tylko regularne szczotkowanie zębów. Aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, zębom należy poświęcić znacznie więcej czasu. Niedocenianymi urządzeniami w tym zakresie są chociażby irygatory do zębów. Podpowiadamy zatem, co zrobić, by wizyta u dentysty wiązała się tylko z okresową kontrolą.

Czego używać do higieny jamy ustnej?

Prawdopodobnie dziewięćdziesiąt procent osób do higieny jamy ustnej używa wyłącznie szczoteczki i pasty do zębów. Dopiero, kiedy pojawiają się poważne problemy z uzębieniem, uświadamiamy sobie, że ta metoda była niewystarczająca. Tymczasem higiena jamy ustnej wymaga również innych, bardziej zaawansowanych narzędzi. W parze ze szczoteczką do zębów oraz pastą, powinny występować również płyny do płukania jamy ustnej, nici dentystyczne oraz irygatory do zębów. Sama szczoteczka nie jest w stanie bowiem dotrzeć do wszystkich zakamarków i małych szczelin. Nawet szczoteczka w wersji elektrycznej lub sonicznej, nie rozwiąże istniejącego problemu. Należy zatem sięgnąć po dodatkowe narzędzia. Dobrze jest stosować je jednocześnie.

Zdrowe zęby i dziąsła, czyli jakie?

Odpowiednie szczoteczki do zębów, pasty, płyny do płukania jamy ustnej, , nici dentystyczne – to wszystko ma sprawić, że nasze zęby i dziąsła będą zdrowe i zadbane. Jednak co to właściwie oznacza? Zęby powinny być czyste, nie zawierać resztek jedzenia oraz kamienia nazębnego. Dziąsła z kolei powinny mieć delikatnie różowy kolor, a także nie boleć i nie krwawić podczas szczotkowania i nitkowania. W jamie ustnej nie powinien też przez dłuższy czas utrzymywać się nieświeży, nieprzyjemny zapach. Każdy z wymienionych problemów, powinien nas bowiem zmobilizować do odwiedzenia dentysty. Jeżeli jednak stomatolog nie stwierdzi nic poważnego, remedium na wszelkie problemy powinna okazać się właściwa higiena jamy ustnej. Nie powinien to być proces chwilowy, w celu wyleczenia pewnych dolegliwości. O higienę jamy ustnej należy dbać nieustannie i regularnie. Optymalne jest czyszczenie zębów po każdym posiłku. Jeżeli nie ma takiej możliwości, chociaż dwa-trzy razy dziennie.

Dlaczego nie doceniamy irygatorów?

Jak już wspominaliśmy, absolutnie niedocenianymi urządzeniami, dbającymi o higienę jamy ustnej, są irygatory do zębów. To przydatne i bardzo pożyteczne narzędzia, które powinny znaleźć się w każdej, domowej łazience. Działają w ten sposób, iż pulsujący strumień wody pod ciśnieniem, usuwa nie tylko resztki jedzenia ze szczelin między zębami, ale również płytkę bakteryjną. Urządzenie działa delikatnie, nie uszkadzając szkliwa oraz dziąseł. Mogą go nawet stosować osoby z nadwrażliwością. Irygatory do zębów są niezwykle skuteczne. Dlaczego zatem nie doceniamy tych urządzeń? Być może problem tkwi w odpowiednim marketingu poszczególnych produktów. Może też chodzi o to, że w gruncie rzeczy irygator jest całkiem nowym wynalazkiem. Został bowiem wynaleziony dopiero w latach 50. XX wieku.

Jak używać irygatora do zębów?

Irygatory do zębów są więc bardzo pożyteczne i skuteczne. No ale jak prawidłowo ich używać? Higienę jamy ustnej przy użyciu tego urządzenia, warto rozpocząć od usunięcia, zalegających między zębami resztek pokarmu. Można to zrobić przy użyciu tradycyjnej szczoteczki do zębów, a jeszcze lepiej – przy użyciu nici dentystycznej. Następnie do zbiorniczka irygatora należy wlać wodę lub specjalny płyn. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody lub płynu. Nie mogą one być zbyt ciepłe, ani zbyt zimne. Następnie należy wybrać optymalną końcówkę irygatora. Samo czyszczenie polega natomiast na skierowaniu strumienia wody prostopadle do powierzchni zębów. Aby dobrze wyczyścić zęby, położone z tyłu, z pewnością potrzeba trochę wprawy i doświadczenia. Nie można przy tym dotykać dyszą ani zębów, ani dziąseł. Cały proces powinien trwać mniej więcej dwie-trzy minuty.

Gdzie kupić solidny i niezawodny irygator?

Na rynku dostępne są różnorodne irygatory do zębów. Można znaleźć między innymi irygatory stacjonarne oraz irygatory bezprzewodowe. Urządzenia te różnią się też pojemnością, mocą i różnorodnością końcówek. Godny polecenia jest chociażby irygator do zębów AQUAPICK AQ-300. Stawia na niego wielu, znanych i cenionych stomatologów. To model stacjonarny, oferujący cztery końcówki, dużą moc oraz precyzję. Polecany jest w szczególności osobom, borykającym się z problemem krwawienia dziąseł, osobom z aparatami ortodontycznymi, implantami, koronami oraz otwartymi kieszonkami. Można go znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych takich jak .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze