1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Sen dla pamięci

Sen dla pamięci

123RF.com
123RF.com
Śpisz długo i mocno? To dobrze. Dzięki temu nie tylko będziesz się lepiej czuć, ale i, być może, uchronisz się przed groźną chorobą.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia ilość snu ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz pamięć. Mamy więcej energii, szybciej się uczymy, łatwiej zapamiętujemy. Ale ostatnie badania uczonych z Nowego Orleanu mówią coś więcej. Okazało się, że jeśli śpimy za mało, w przyszłości mogą pojawić się poważne kłopoty z pamięcią, a nawet choroba Alzheimera.

Kluczowe są płytki amyloidowe, które powodują powstawanie płytek starczych i jednocześnie przyczyniają się do stopniowego zanikania komórek nerwowych. Rezultat: choroba Alzheimera. Badanie wykazało, że u osób, które śpią mało, poziom amyloidu rośnie dużo szybciej. Osoby, które budzą się w nocy po kilka razy, również są znacznie bardziej narażone na powstawanie płytek amyloidowych niż osoby, które śpią nieprzerwanie lub nie pamiętają swoich przebudzeń. Ale liczy się nie tylko długość snu. Ważna jest też jego jakość. Niespokojny, płytki sen nie regeneruje mózgu, tak jak powinien.

Związek między ilością snu a płytkami amyloidowymi bezsprzecznie istnieje, ale cały czas naukowcy starają się wyjaśnić do końca, na czym on polega i jakie może mieć konsekwencje. Dlatego pracują pełną parą, by sprawdzić, czy manipulowanie snem jest w stanie zapobiec chorobie Alzheimera lub chociażby ją spowolnić. To może być przełom, choć pewnie prędko on nie nastąpi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze