1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Movember – mężczyźni też się muszą badać!

Movember – mężczyźni też się muszą badać!

Wąsy są symbolem akcji Movember promującej profilaktykę raka prostaty i raka jąder. (Fot. iStock)
Wąsy są symbolem akcji Movember promującej profilaktykę raka prostaty i raka jąder. (Fot. iStock)
My mamy różowy październik, oni wąsaty listopad. Movember (moustache, czyli wąsy i november) to miesiąc profilaktyki męskich nowotworów.

Jesień upływa pod znakiem profilaktyki przeciwnowotworowej: mamy nadzieję, że wy zbadałyście piersi: zrobiłyście USG lub mammografię, teraz kolej na mężczyzn. Oni niestety rzadko kiedy sami z siebie myślą o profilaktyce. Warto im zatem o tym przypomnieć, a jeszcze lepiej zapisać ich na badania kontrolne – najlepiej w listopadzie, który od lat jest miesiącem solidarności z mężczyznami chorującymi na nowotwory gruczołu krokowego oraz raka jąder.

Badaj się – to nie boli

Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Ten nowotwór zajmuje 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Na szczęście coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby, jak również na temat profilaktyki.

Badania, które mężczyzna powyżej 50. powinien wykonać raz w roku to PSA i USG jąder. Młodszym panom taka systematyczna coroczna kontrola też się przyda, może też wejść w dobry nawyk.

PSA, czyli antygen gruczołu krokowego oznacza się z krwi, badanie wiąże się więc tylko z pobraniem krwi. Nie jest to marker swoisty dla raka, rośnie również przy przeroście gruczołu i jego podwyższony poziom nie wskazuje jednoznacznie na nowotwór złośliwy, trzeba jednak zachować czujność i wynik badania skonsultować ze specjalistą.

Rakiem prostaty najbardziej są zagrożeni mężczyźni po 60. roku życia, choć zdarzają się zachorowania w młodszym wieku. W początkowej fazie choroby nowotwór ten często nie powoduje żadnych objawów. Niepokój powinny wzbudzić m.in. częste oddawanie moczu, również w nocy, a także poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. W późnych stadiach choroby w moczu może pojawić się krew.

Rak jądra atakuje najczęściej mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. Powodzenie leczenia zależy w dużym stopniu od tego, czy nowotwór zostanie wcześnie wykryty, dlatego warto badać się systematycznie. Badanie USG jąder i gruczołu krokowego (prostaty) wykonuje się albo przez powłoki brzuszne (TAUS) albo transrektalnie przez odbytnicę (TRUS).
Jak zapewniają lekarze wczesne rozpoznanie daje dużą szanse całkowitego wyleczenia i znacznej poprawy jakości życia.

Samobadanie

Ważnym elementem profilaktyki raka jąder jest samobadanie. Raz w miesiącu w czasie kąpieli, gdy mięśnie moszny są rozluźnione albo przed snem mężczyzna powinien dokładnie zbadać jądra, oceniając ich wielkość, kształt, kolor i strukturę skóry. Wszelkie zmiany wyglądu, zgrubienia czy guzki, a także wyjątkowa tkliwość lub bolesność jąder są wskazaniem do konsultacji u urologa.

Mosznowładcy i Kapitan Światełko – bezpłatne badania

W ramach akcji Movember w Polsce odbywają się bezpłatne podania poziomu PSA we krwi oraz badania usg jąder. Badania profilaktyczne są bezbolesne i nie wymagają żadnych przygotowań poza zachowaniem higieny osobistej.

Kalendarz badań realizowanych bezpłatnie w ramach kampanii Mosznowładcy (fundacja Kapitan Światełko) oraz badań realizowanych przez organizatora kampanii Męskie Zdrowie (stowarzyszenie Fizjosport) znajdziecie na stronie: https://mosznowladcy.pl/harmonogram.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze