1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. „Z nietrzymaniem moczu nic się nie da zrobić” – myśli wiele z nas. To nieprawda!

„Z nietrzymaniem moczu nic się nie da zrobić” – myśli wiele z nas. To nieprawda!

Ilustracja SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images
Ilustracja SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images
Skala problemu jest ogromna: co dziesiąta dorosła Polka „popuszcza" przynajmniej raz w tygodniu, a 25-45% – sporadycznie. Tymczasem nietrzymanie moczu w większości przypadków można skutecznie leczyć.

„Co się pani dziwi po dwóch porodach”, „to część kobiecości”, „w menopauzie to normalka”. Wiele z nas zapewne słyszało takie stwierdzenia nie tylko od koleżanek czy przyjaciółek, ale także od lekarzy. Trudno jednak ten problem bagatelizować, ponieważ nietrzymanie moczu (NTM) realnie zmienia życie: utrudnia codzienne funkcjonowanie, kontakty towarzyskie i życie seksualne. „Popuszczanie” to życie w lęku, z poczuciem wstydu.

materiały prasowe materiały prasowe

Nietrzymanie moczu określa się często eufemistycznie NTM, tak jakby słowo mocz nie mogło nam przejść przez usta. A to przecież tylko fizjologia. Najwyższy czas o problemie nietrzymaniu moczu mówić z podniesioną przyłbicą. Tego zadania podjęły się Aga Szuścik oraz Katarzyna Chajbos-Walczak i Zofia Małkowicz w ramach kampanii „Wysuszmy wstyd, zacznijmy mówić”.

Wstyd, lęk, stereotypy

Aby poznać skalę problemu inicjatorki kampanii zleciły badanie, „Co Polki myślą i wiedzą na temat nietrzymania moczu?”. To pierwsze w Polsce badanie o takiej tematyce, zrealizowane na próbie reprezentatywnej 1100 kobiet w wieku 18-64. Wnioski? Polkom brakuje dostatecznej wiedzy na temat sposobów leczenia nietrzymania moczu.

- Wyniki badania nas zaskoczyły. Co czwarta Polka nie wie, że nietrzymanie moczu można wyleczyć. Kobiety znają średnio tylko połowę wymienionych przez nas w ankiecie objawów. Bliskiej osobie o swoim „popuszczaniu” powiedziałaby jedynie co dziesiąta Polka! – wylicza badaczka Zofia Małkowicz.

materiały prasowe materiały prasowe

Społeczne tabu wokół nietrzymania moczu jest faktem. Ponad połowa Polek uważa NTM za temat dla nich wstydliwy. Szacuje się, że nawet dwie trzecie przypadków NTM nie jest diagnozowanych właśnie ze względu na wstyd i brak wiedzy na temat leczenia. Tymczasem, jak podkreśla prof. Paweł Szymanowski, ekspert uroginekologii nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, i to aż w 90% przypadków.

materiały prasowe materiały prasowe

Zestaw porad i dobrych praktyk

Wyniki badania „Co Polki myślą i wiedzą na temat nietrzymania moczu?” zostały zebrane w raporcie, który, jak zapowiadają inicjatorki kampanii, jest „rozpoznaniem terenu” – wstępem do kolejnych działań, realizowanych w ramach kampanii „Wysuszmy wstyd, zacznijmy mówić”. W raporcie, który można przeczytać na stronie agaszuscik.com/raport, znalazło się wiele ciekawych danych. Dowiadujemy się w nim między innymi, co Polki wiedzą na temat nietrzymania moczu i metod leczenia tej przypadłości.

Raport z badań zawiera również zestaw dobrych praktyk dla lekarek i lekarzy, fizjoterapeutek i fizjoterapeutów, położnych oraz dziennikarek i dziennikarzy, edukatorek i edukatorów, przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jest też strona z poradami dla kobiet, których problem nietrzymania moczu może dotyczyć.

Publikacja powstała przy merytorycznym wsparciu ginekologa, eksperta uroginekologii Pawła Szymanowskiego, fizjoterapeutki uroginekologicznej Martyny Romanowskiej-Naimskiej oraz menedżera projektów Macieja Szuścika-Zięby. Patronatu honorowego udzieliło Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze