fbpx

Dlaczego czujesz się „przejedzona”?

Dlaczego czujesz się „przejedzona”?
123rf.com

Cierpisz na częste wzdęcia i gazy? Dolegliwości odczuwasz nawet po zjedzeniu zdrowej porcji warzyw i owoców? Być może cierpisz na przerost bakterii w jelicie cienkim, czyli SIBO. Jak poradzić sobie z tym problemem?
SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) oznacza przerost bakteryjny jelita cienkiego. Jedną z przyczyn dolegliwości jest nieodpowiednia dieta, której efektem jest niedobór kwasu solnego żołądku, co prowadzi do podwyższenia poziomu pH w przewodzie pokarmowym i niefizjologicznego wzrostu bakterii w jelicie cienkim. Objawy pojawiają się najczęściej po zjedzeniu posiłku i są to przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia i gazy. W walce z SIBO pomaga przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety (najlepiej pod kontrolą dietetyka), a także przyjmowanie odpowiednich probiotyków – czasem konieczna okazuje się antybiotykoterapia. Przede wszystkim trzeba jednak prawidłowo zdiagnozować przyczyny problemów. Jak? Za pomocą nieinwazyjnego badania, tzw. wodorowych testów oddechowych (WTO), które są całkowicie bezbolesne.

Przed testem pacjentowi podaje się wodny roztwór glukozy lub laktulozy w określonym stężeniu. Substancja czynna dociera do jelita cienkiego, gdzie bakterie metabolizując ją, powodują, w toku przemian metabolicznych, uwalnianie wodoru. Wodór przenika do układu krwionośnego i w trakcie wymiany oddechowej jest usuwany z wydychanym powietrzem. Wodorowy test oddechowy polega na aktywnym wydmuchiwaniu przez pacjenta powietrza z płuc przez kilka do kilkunastu sekund. W tym czasie pomiarowi zostaje poddany poziom wodoru w wydychanym powietrzu. Wzrastający poziom tego gazu świadczy o przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim – tłumaczy dr Mirosława Gałęcka z Instytut Mikrooekologii.

Także pacjenci, którzy mają zdiagnozowany zespół jelita drażliwego i mimo prowadzonej terapii oraz stosowania odpowiedniej diety, nie czuję się lepiej – powinny przebadać się w kierunku SIBO,

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze