Co warto wiedzieć o zakwaszeniu organizmu?

123rf.com

W XXI wieku coraz więcej ludzi cierpi z powodu zakwaszenia organizmu i zupełnie nie zdaje sobie sprawy ze swego stanu.
Ogromne tempo życia, stres, brak czasu na aktywność fizyczną, złe nawyki żywieniowe, coraz częstsze sięganie po używki, a także bardzo duże narażenie na zanieczyszczenia środowiskowe to podstawowe czynniki prowadzące do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, skutkujących pogorszeniem samopoczucia i zdrowia człowieka.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Kwasowość i zasadowość wyrażane są za pomocą skali pH, której zakres wartości rozciąga się pomiędzy 0 a 14, gdzie pH 0 oznacza silny kwas, a pH 14 – silną zasadę. Znajdujące się w środku skali pH 7 to pH neutralne. Wartości poniżej 7 oznaczają pH kwaśne, a wartości powyżej 7 – pH zasadowe. Krew jest lekko zasadowa i ma pH pomiędzy 7,35 a 7,45. Optymalne pH dla krwi to 7,4.

W zasadowym środowisku ludzkiego organizmu wszystkie procesy biologiczne i fizykochemiczne zachodzą prawidłowo, jeśli jednak pH krwi wykroczy poza prawidłowy zakres, dochodzi do kwasicy (acidozy) lub zasadowicy (alkalozy) – obydwa stany bardzo zagrażają życiu i mogą doprowadzić do uszkodzenia licznych narządów. Aby się przed nimi bronić, organizm wykształcił odpowiednie mechanizmy regulujące pH krwi, dzięki którym jest ono zwykle stałe, nawet pomimo długotrwałego procesu zakwaszania organizmu.

Zasadowica zdarza się bardzo rzadko, znacznie częściej dochodzi do acidozy. Gdy pH spada poniżej 7,35, mamy już do czynienia z najwyższym i najcięższym stadium zakwaszenia organizmu, objawiającym się np. śpiączką cukrzycową, niewydolnością nerek czy rakiem, z takim zakwaszeniem system regulujący organizmu już nie jest w stanie sobie poradzić. Zanim jednak do tak zaawansowanej kwasicy dojdzie, w organizmie przez dłuższy czas rozwija się utajone zakwaszenie.

Co jest przyczyną zakwaszenia?

Przyczyn zakwaszenia może być wiele i nierzadko się one kumulują. Już same podstawowe procesy życiowe, np. oddychanie, sprawiają, że w naszym organizmie cały czas powstają kwasy. Także większość toksyn obecnych w środowisku, których ogromne ilości trafiają do naszych organizmów każdego dnia, to kwasy. Dla bezpieczeństwa organizm do pewnego stopnia transportuje je z kluczowych dla życia komórek, budujących organy takie jak serce, mózg czy nerki, do tkanki łącznej, stanowiącej w tym wypadku „wysypisko śmieci”. Ponieważ jednak tkanka łączna pełni w organizmie szereg ważnych funkcji, jej ciągłe obciążanie kwasami skutkuje rozwojem poważnych chorób przewlekłych.
W wielu przypadkach zakwaszenie organizmu to nie tylko efekt działania toksyn, na które jesteśmy narażeni, ale przede wszystkim, skutek naszych zaniedbań.