Tarcza dla tarczycy

Narząd o kształcie przypominającym motyla, położony w dolnej części szyi, może zrujnować życie każdego człowieka. Jednak problemy z tarczycą występują u kobiet dziesięć razy częściej niż u mężczyzn.

Zaczyna się niepozornie – budzisz się rano zmęczona pomimo ośmiu godzin snu. Myślisz, że to zwykłe przemęczenie. Nie rozumiesz, dlaczego pojawiły się problemy z nadwagą, suchą skórą, łamiącymi się włosami, słabymi paznokciami czy bólami mięśni. Zrzucasz to na karb przepracowania, stresu czy nawet pogody. Jakby tego było mało, zaczęły dokuczać ci uporczywe zaparcia. Gdy po zrobieniu badań dowiadujesz się, że źródłem problemów jest tarczyca, nie kryjesz zaskoczenia. Bo początkowe stadium choroby Hashimoto rozwija się bezboleśnie.

Podstępne hormony

Powyższych objawów nie wolno lekceważyć, bo konsekwencje tej choroby są bardzo poważne. Szacuje się, że na problemy z tarczycą cierpi ponad 300 milionów ludzi na świecie, a połowa z nich nawet o tym nie wie. Badania naukowe potwierdziły, że u źródeł hashimoto leżą zaburzenia pokarmowe i będące ich konsekwencją niedobory minerałów – głównie jodu. Uczulające lub nietolerowane przez organizm produkty działają jak czynniki stresu środowiskowego i zaburzają pracę tarczycy. Niestety, najczęściej fakt spożywania szkodliwych produktów pozostaje przez wielu pacjentów niezauważony aż do momentu zdiagnozowania rozwiniętej już postaci choroby. Warto nauczyć się komunikowania z własnym ciałem. Nasz organizm nie bez powodu wysyła nam sygnały, że dzieje się coś złego. Poza wyżej opisanymi pojawiają się zaburzenia libido, problemy z zajściem w ciążę, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgien, zimne ręce i stopy, stale obniżona temperatura ciała, zaburzenia pamięci i koncentracji, chrapanie czy zachrypnięty głos. Jeżeli zlekceważymy te symptomy, to tak jakbyśmy wyrażali zgodę na powolną destrukcję naszego ciała.

Przy niedoczynności tarczycy bardzo często występują także inne choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak np. celiakia, cukrzyca typu I, zespół jelita nadwrażliwego, stwardnienie rozsiane itp. To właśnie tarczyca kontroluje metabolizm całego organizmu i oddziałuje na stan każdego narządu. Gruczoł tarczycy produkuje dwa główne hormony: tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3), które wraz z krwią docierają do każdej komórki ciała. Trafiają do mózgu, serca, wątroby, nerek czy komórek skóry; kontrolują wykorzystanie tlenu, wpływają na procesy wytwarzania energii w jądrach komórkowych. Z tarczycą należy bardzo uważać, bo syntezę jej hormonów może zaburzać też wiele leków, m.in. beta-blokery, pigułki antykoncepcyjne, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane w leczeniu depresji. Dlatego ważne jest kompleksowe działanie w celu unormowania produkcji hormonów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »