fbpx

Krople do oczu i maści okulistyczne

Stosowanie kropli do oczu
123rf.com

Krople do oczu i maści mogą przynieść ulgę przy uczuleniach i podrażnieniach. Nie zapominajmy jednak, że oko to niezwykle wrażliwy i delikatny organ i nieuważne stosowanie specyfików może przynieść także niepożądane skutki. Jak stosować krople do oczu i maści okulistyczne?

Czasem zapominamy, że na tych niepotrzebnych ulotkach znajdują się bardzo ważne informacje. Bardzo często odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości mieszczą się na etykiecie leku. Ile razy zdarzyło się, że zapomniałaś jak często stosować dane krople czy maść? Na okładce opakowania wszystko jest wyszczególnione jasno i dokładnie. Warto pamiętać o sposobie przechowania kropli do oczu (niektóre można trzymać tylko w miejscach zimnych) i nie powinno się ich już stosować po upływie czterech tygodni po otwarciu. Nie warto też eksperymentować z i ich rodzajem. Okulista po rozpoznaniu naszego kłopotu dobierze krople najwłaściwsze.

Sposób aplikacji kropli do oczu

Niby prosta sprawa, a czasem przeważa na skuteczności całego leczenia. Jak już wspomniano we wstępie, oko to czuły i delikatny organ, wrażliwy na wszelkie urazy i zanieczyszczenia. Aplikując krople samodzielnie, należy umyć dokładnie ręce i osuszyć je. Po upewnieniu się, że mamy przy sobie właściwy preparat należy odchylić głowę do tyłu i trzymając w jednej ręce specyfik do zakropieniu oka, drugą ręką odciągnąć dolną powiekę w dół. Kroplę wciskamy delikatnie, unikając kontaktu aplikatora z okiem. Warto też być przygotowanym na bezwarunkowy odruch oka i ciała, które poniekąd jest atakowane substancją. Trzeba być skupionym i bardzo uważnym.

Odległości czasowe pomiędzy zakrapianiem oczu

Po wciśnięciu kropli do oka zaleca się odczekanie około minuty na rozprowadzenie się płynu w oku. Poleca się uciskanie palcem obszaru pomiędzy wewnętrznym kątem oka a grzbietem nosa, w celu zablokowania spływu kropli do przewodu nosowo-łzowego. W przypadku, gdy zabieg nie zakończył się powodzeniem, roztwór się rozlał czy nie trafiliśmy do oka, trzeba spróbować po prostu od nowa. Jeśli potrzebujemy użyć kilka specyfików, należy odczekać kilak minut pomiędzy kolejnymi aplikacjami kropli do oczu.

Maści okulistyczne

O tyle co z kroplami do oczu jest obawa, że się rozleją czy nie trafimy do oka, to z maściami okulistycznymi jest nieco prościej. Sposób aplikacje jest podobny, z tą różnicą, że maść wyciskamy na poziomie długości źrenicy i właściwie zaaplikowana maść, utrzymuje się nieco dłużej w oku niż krople. Za to pole widzenia może zostać trochę zakłócone, poprzez zamazany obraz. Maść na ogół jest tłusta. Poleca się użyć jej już jakiś czas przed położeniem się spać.

 

 

 

 

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>