1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016!

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016!

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 walczyły miasta: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Dziś, kilkanaście minut po godz. 16:00 minister kultury ogłosił, że tytuł otrzyma Wrocław.

W skład Komisji Selekcyjnej weszli: Constantin Chirac, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondys, Erna Hennicot - Schoepges, Jeremy Isaacs, Joanna Kiliszek, Tadeusz Kowalski, Michał Merczyński, Jacek Purchla, Monika Smoleń, Elisabeth Vitouch, Andreas Wiesand i Tadeusz Zielniewicz. Wśród rozmaitych kryteriów, jakimi kierują się członkowie komisji, jednym z najważniejszych jest wysokość środków, jakie miasto przeznacza w swoim budżecie na kulturę, oraz liczba inwestycji kulturalnych, które miasto może zrealizować na potrzeby obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Oceniająca oferty poszczególnych miast komisja zwraca szczególną uwagę na dwa kryteria merytoryczne składanych wniosków: „wymiar europejski” oraz „miasto i obywatele”. Nadanie kulturalnemu programowi wymiaru europejskiego wiąże się z działaniami zmierzającymi do nadania miastu europejskiego charakteru, podejmowania współpracy z zagranicznymi artystami, wymiany kulturalnej i dialogu międzynarodowego. W ramach drugiego kryterium, miasta powinny przygotować i stworzyć taki program kulturalny, w którym będą chcieli uczestniczyć i z którym będą się identyfikować ich mieszkańcy.

W 2011 roku Europejskimi Stolicami Kultury są Turku w Finlandii i Tallin w Estonii. W historii konkursu tytuł nosiło jedno polskie miasto – Kraków w 2000 roku. W tym roku, wyjątkowo, funkcję stolic kultury pełniło dziewięć miast europejskich: z czego cztery reprezentowały państwa spoza Unii Europejskiej. Polski Kraków i czeska Praga były przedstawicielami krajów, które miały przystąpić do wspólnoty za cztery lata. Obecnie co roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury obejmują dwa miasta: jedno z państwa tzw. starej Unii i jedno spośród nowych członków Wspólnoty.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze